چرا امارات به جنگ مجدد با یمن بازگشت؟

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با موشک‌های بالستیک و پهپادهای دوربرد خود فرودگاه ابوظبی و پالایشگاه نفتی المصفح امارات را هدف قرار دادند.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن با بیان اینکه امارات هدف حملات بیشتری قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: این کشور کوچک ناامن باقی خواهد ماند.

به‌منظور بررسی چرایی این حمله، مطرح شدن بحث تجزیه یمن، امکان موفقیت امارات در این زمینه، قدرت و تأثیرگذاری انصارالله در شبه‌جزیره عربستان و چشم‌انداز تحولات منطقه، گفت‌وگویی با «رضا میرابیان» کارشناس تحولات یمن و حوزه خلیج فارس انجام دادیم که متن آن به‌شرح ذیل است؛

تسنیم: امارات اعلام کرده بود که در نظر دارد نظامیان خود را از یمن خارج کند اما از این تصمیم عدول کرد و وارد درگیری‌های میدانی از جمله در استان «شبوه» شد، به‌نظر شما دلیل بازگشت امارات به جنگ یمن چیست؟

میرابیان:آن زمانی که امارات اعلام کرده بود که نیروهایش را از یمن خارج می‌کند، نظامیان خود را از این کشور خارج کرد اما مزدورانش را که حدود 10هزار نفر برآورد می‌شوند، در استان‌های جنوبی یمن مستقر کرد. این مزدوران تحت عنوان نیروهای شورای انتقالی جنوب، نیروهای شبوه، نیروهای حضرموت و… هستند.

اگر به‌یاد داشته باشید حدود دو ماه قبل یک عقب‌نشینی گسترده‌ای در جنوب منطقه الحدیده صورت گرفت. نیروهایی که از این منطقه عقب‌نشینی کردند، نیروهای وابسته به امارات بودند. نام این نیروها لشکر «عمالقه» است. این لشکر از جنوب الحدیده به‌سمت استان «شبوه» و استان «مأرب» رفت، مشخص بود که این نقل و انتقال با هماهنگی ریاض صورت گرفته است و این در حالی است که «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی انصارالله به‌تازگی فاش کرد؛ “سعودی‌‎ها اختیار استان‌های جنوبی یمن را به ابوظبی واگذار کرده‌اند”، بر همین اساس، اماراتی‌ها خود را ملزم می‌دانند حضورشان را در جنوب یمن پررنگ کنند، بنابراین، انتقال لشکر عمالقه به شبوه و مأرب نشان‌دهنده آن بود که عملیاتی در پیش است، پس از این نقل و انتقال بود که بمباران‌های سعودی‌ها در مأرب، شبوه و شهر صنعا افزایش پیدا کرد و چند روز قبل نیروهای وابسته به امارات توانستند مناطقی در استان‌های مأرب و شبوه را از تصرف انصارالله خارج کنند.

انصارالله بار دیگر به امارات هشدار داد که در جنگ یمن دخالت نکند، در غیر این صورت با واکنش این نیرو روبه‌رو خواهد شد لذا حمله موشکی و پهپادی اخیر به ابوظبی واکنش انصارالله به فعل و انفعالات دو ماه گذشته و چند روز اخیر در استان شبوه و مأرب بوده است، در حقیقت، این حمله یک اقدام خیلی مختصر و سمبلیک است و انصارالله تهدید کرده است اگر امارات دست از رفتار خود برندارد، ابوظبی و سایر مراکز حساس امارات را هدف موشک‌های بالستیک خود قرار می‎‌دهد. شایسته است به این نکته اشاره شود که امارت‌های شیخ‌نشین امارات مثل دبی، شارجه، ام‌القوین و رأس‌الخیمه عموماً دلخوشی از جنگ یمن ندارند، مایل هم نیستند که امارات درگیر این جنگ باشد و قبلاً در جلسات خصوصی ناخوشنودی خود را اعلام کرده بودند.

تسنیم: برخی گزارش‌ها حاکی است طرح تجزیه یمن و احیای یمن شمالی و جنوبی جدی است، آیا امارات به‌دنبال اجرای این طرح است؟

میرابیان:بله، اصولاً ابوظبی برنامه و منافعش با ریاض در یمن متفاوت است، از ابتدا اماراتی‌ها به‌دنبال این بودند که بخش جنوبی یمن را جدا کنند، به همین منظور، شورای انتقالی جنوب را در عدن شکل دادند. این شورا برای اولین مرتبه پرچم یمن جنوبی را برافراشت و رسماً اعلام کرد که به‌دنبال جدا کردن یمن جنوبی است لذا به‌نظر می‌رسد تجزیه یمن در دستور کار قرار دارد و می‌خواهند به حضور انصارالله در مناطق مرکزی یمن چه شبوه و یا سایر مناطق دیگر پایان دهند و آرام آرام به‌سمت تجزیه و اعلام رسمی یمن جنوبی حرکت کنند.

تسنیم: شما فرمودید برخی امارت‌ها مثل دبی، شارجه، ام‌القوین و… دلخوشی از مشارکت امارات در جنگ یمن ندارند، چنانچه حملات یمنی‌ها علیه مراکز حساس امارات گسترش یابد آیا شاهد افزایش فشارهای داخلی علیه ابوظبی خواهیم بود؟

مرابیان: حتماً فشارها به ابوظبی افزایش پیدا می‌کند. حمله موشکی و پهپادی یمنی‌ها این بار ابوظبی را هدف قرار داد. ابوظبی و دبی دو شهری هستند که از لحاظ اقتصادی، سرمایه‌گذاری، بانکداری و گردشگری و مالی بسیار شکننده هستند. چنانچه موشک‌های بالستیک یمنی‌ها دبی، ابوظبی و سایر مراکز حساس امارات را هدف حملات پیاپی خود قرار دهند دیگر چیزی از امارات باقی نمی‌ماند.

عملیات تلافی‌جویانه ارتش یمن؛ امارات باد کاشت «طوفان» درو کرد

تسنیم: با توجه به تحولاتی که در جنگ یمن رخ داده است، آیا امارات موفق می‌شود طرح تجزیه یمن را اجرایی کند؟

میرابیان: قطعاً ابوظبی موفق به این کار نخواهد شد البته ممکن است رسماً این موضوع را اعلام کند اما روی زمین این مسئله تحقق نخواهد یافت.

تسنیم: چرا؟
میرابیان: علت آن دو چیز است؛ اول اینکه بخشی قابل توجه از جمعیت در جنوب یمن است، آنان الزاماً خواهان تجزیه یمن نیستند البته بیشتر کسانی که خواهان تجزیه این کشور هستند، در عدن ساکن‌اند، دوم اینکه بالانس قدرت و توانمندی انصارالله مانع می‌شود که تجزیه یمن روی زمین محقق شود.

تسنیم: ایران و عربستان وارد دور جدیدی از گفت‌وگوها برای ازسرگیری روابط دوجانبه شده‌اند و این درحالی است که ایران پیش از این ابتکاری درباره یمن ارائه داده‌ است، آیا در این ابتکار تغییراتی ایجاد شده یا همان طرح قبلی است؟

میرابیان: طرح برای گذشته است ضمن آنکه سعودی‌ها ابراز تمایلی نسبت به این طرح نداشتند. ریاض دنبال آن بود از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن انصارالله استفاده کند، تهران هم به‌صراحت اعلام کرد: روابط دوجانبه ارتباطی به تحولات یمن ندارد، چنانچه شما می‌خواهید درباره جنگ یمن صحبت کنید با خود انصارالله صحبت کنید، البته تهران می‌تواند به شما کمک کند اما اینکه بخواهید تهران از طرف شما صحبت کند و انصارالله را تحت فشار قرار دهد، جمهوری اسلامی ایران چنین کاری را نخواهد کرد.

تسنیم: حمله اخیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به امارات چه تغییراتی را در توازن منطقه ایجاد می‌کند و چشم‌انداز تحولات جنگ یمن چگونه رقم خواهد خورد؟

میرابیان: از زمانی که جنگ یمن شروع شده است تاکنون انصارالله از وضعیت دفاعی خارج شده و حالت هجومی به خود گرفته است. اکنون این جنبش در مرحله بازدارندگی قرار دارد. امارات و عربستان چه بخواهند و چه نخواهند انصارالله ـ و یمن ـ به یک قدرت مهم شبه‌جزیره عربستان تبدیل شده است و در آینده نه‌چندان دور به یک قدرت برتر در این شبه‌جزیره تبدیل می‌شود زیرا از یک ظرفیت بالانی انسانی برخوردار است به‌اضافه اینکه توانمندی نظامی‌اش روز به روز درحال افزایش است.

شما ملاحظه کنید که بازدارندگی موشکی و پهپادی که قبلاً وجود داشت، امروزه بازدارندگی دریایی هم به آن اضافه شده‌ است. چندی قبل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن یک کشتی حامل تجهیزات نظامی امارات برای مزدورانش در یمن را توقیف کرد و در اختیار گرفت و این درحالی است که با موشک‌های پدافندی خود تعداد زیادی از پهپادهای پیشرفته آمریکایی را سرنگون کرده است، بنابراین، وضعیت انصارالله به‌گونه‌ای است که می‌تواند نقش برتر را در شبه‌جزیره عربستان ایفا کند و اجازه ندهد یمن تجزیه شود. این نیرو توانایی تأمین وحدت ارضی یمن را دارد. انصارالله رسماً این موضوع را به عربستان اعلام کرده است که چنانچه ریاض بخواهد به بمباران یمن ادامه دهد آن ملاحظات قبلی برای ورود به خاک عربستان نادیده گرفته خواهد شد و از این به بعد ممکن است انصارالله وارد خاک عربستان بشود.

+

چرا امارات به جنگ مجدد با یمن بازگشت؟