اوجی از آمادگی وزارت نفت برای تهاتر نفت با دستگاه‌های اجرایی خبر داد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «عبدالجلال ایری» با تشریح نشست روز سه شنبه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که با حضور «جواد اوجی» وزیر نفت برگزار شد، به خبرنگاران گفت: در نشست امروز،‌ وزیر نفت گزارشی از عملکرد وزارت متبوع خود در زمینه فروش و تهاتر نفت با بدهی پروژهای عمرانی ارائه کرد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: طبق گفته وزیر نفت، این مجموعه آمادگی کامل برای تهاتر نفت با دستگاه‌های اجرای متقاضی و پیمانکاران طلبکار را دارد. اما برای این امر باید دستگاه‌های مربوط در خصوص تهاتر نفتی درخواست بدهند و سپس طبق ضوابط باید وثیقه ارائه کنند.

 وی اضافه کرد: علاوه بر این طلبکاران نیز باید از سازمان برنامه و بودجه در این خصوص مجوز دریافت کرده و این سازمان میزان طلب آنها را به صورت مشخص به وزارت نفت اعلام کند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دریافت کنندگان باید برای فروش نفت خود ظرفیت بازار جدیدی ایجاد کرده و از مشتریان وزارت نفت استفاده نکنند، اظهار داشت: وزارت نفت برای انجام تهاترهای نفتی با طلبکاران پروژه‌های عمرانی و سایر دستگاه‌ها ساختاری مشخصی دارد. اما این امر برای دستگاه‌های اجرایی دارای ابهام است که باید سازو کار مناسبی برای انجام تهاترهای نفتی پیش بینی شده و مسوولیت طرفین نیز به صورت کامل مشخص شود. 

ایری تاکید کرد: طبق گزارشی که وزیر نفت ارائه کرد، وضعیت فروش نفت و معیانات گازی کشور نسبت به میزان مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و تمامی آنها نیز وصول شده است. از طرفی با تداوم شرایط فعلی فروش نفت، تا اسفند ماه ۱۴۰۰ به حجم فروش نفت به میزان قبل از تحریم‌ها می‌رسد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این نشست محمود غفاری معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی نیز در خصوص تهاتر نفت با بدهی پروژهای عمرانی توضیحاتی ارائه کرد.

وی خاطرنشان کرد: طبق گفته وی تاکنون هیچ تهاتر نفتی صورت نگرفته و باید ساز وکار مشخصی برای این امر تهیه شود. از طرفی در بودجه سال گذشته تنها به موضوع پرداخت بدهی‌ پروژه‌های عمرانی به واسطه تهاتر نفتی اشاره شده که باید در بودجه سال آتی موضوع تهاتر نفت جهت پروژه‌های ساخت نیز مورد توجه قرار بگیرد.

اوجی از آمادگی وزارت نفت برای تهاتر نفت با دستگاه‌های اجرایی خبر داد