کدخدایی: پژوهش پایه و اساس رشد و پیشرفت کشور است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عباسعلی کدخدایی عصر سه شنبه در مراسم رونمایی از کتاب «روایت اساسی» اظهار کرد: در حوزه‌ قانون اساسی با توجه به اهمیت و جایگاه قانون اساسی و با ویژگی‌های خاصی که قانون اساسی ما داشته و دارد، کار به نقطه مطلوب نرسیده و می‌بینیم برخی دوستان در دانشگاه اطلاعات لازم را در این باره ندارند و توجه دقیق به مباحث حقوق اساسی نمی‌شود.

وی افزود: تاکید حضرت امام خمینی(ره) بر تدوین قانون اساسی در آغاز انقلاب، از جمله مسائلی بود که آن زمان مورد توجه واقع شد. کسانی بودند که آن زمان می‌گفتند این کار الان ضرورتی ندارد و ایشان بر تدوین سریع تاکید داشتند و با تلاش عزیزانی همچون آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای و شهید بهشتی، این سند راهبردی که نقشه راه کشور بوده و هست، تدوین شد.

رییس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: علاوه بر کارهای کارشناسی که در این پژوهشکده انجام می‌شود، در جهت اطلاع‌رسانی و تبیین قانون اساسی، حقوق اساسی و مباحث حقوق عمومی روشنگری می‌کنند تا این مسائل با پشتوانه علمی ترویج بشود.

 وی با اشاره به رونمایی از کتاب روایت اساسی که تاریخچه حقوق اساسی می‌پردازد، گفت: امام خامنه‌ای چند روز گذشته بر مساله روایتگری صحیح در درون نظام اسلامی تاکید مجدد داشتند که ما باید بر این مسأله تاکید داشته و آن را اجرا کنیم و اگر انجام نشود، دشمن هر چه به نفع خود باشد را روایت خواهد کرد.

کدخدایی خاطرنشان کرد: این کتاب روایت صحیحی از تاریخچه‌ قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران است.

کتاب روایت اساسی به اهتمام پژوهشکده شورای نگهبان منتشر شده است، عصر چهارشنبه با حضور آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای عضو مجلس بررسی نهایی قانون اساسی، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان و عباسعلی کدخدایی رییس پژوهشکده شورای نگهبان در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی رونمایی شد.

این کتاب شامل دو بخش است؛ بخش اول شامل «تشکیل نهادهای دوره گذار و طراحی ساختار نظام» است و در فصل اول شورای سلطنت، فصل دوم شورای انقلاب اسلامی و فصل سوم نیز دولت موقت است.  در بخش دوم تحت عنوان «تثبیت نظام سیاسی با تصویب سند میثاق ملی و تأسیس نهادهای اساسی»  شامل دو فصل است که فصل اول بررسی روند تدوین و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مصوبه ۱۳۵۸ و فصل دوم بازنگری در قانون اساسی است.

این کتاب به قلم مهدی نورایی بوده که به توصیف تاریخچه قانون اساسی کشورمان پرداخته است و مروری گذرا بر تشکیل نهادهای اساسی و طراحی ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران و روند تدوین و تصویب قانون اساسی و بازنگری آن دارد.

کدخدایی: پژوهش پایه و اساس رشد و پیشرفت کشور است