توسعه روابط تجاری ایران با کشورهای آسیایی ۲۰۰درصد رشد داشته است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، محمود عباس زاده مشکینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در توضیح نشست مشترک امروز  چهارشنبه ۱۶ آذر ماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با سفرای جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها و رؤسای گروهای دوستی پارلمانی مجلس، گفت: معاونان وزارت خارجه و آقای امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه نیز در این نشست مشترک حضور پیدا کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: اعضای کمیسیون در این جلسه نظرات و پیشنهادات و انتظارات خود از دیپلماسی خارجی را عنوان کردند؛ برخی از سفرا نیز درباره موانع موجود در حوزه دیپلماسی خارجی و دستاوردهای کشور به ویژه در حوزه دیپلماسی اقتصادی گزارش های خوبی ارائه کردند.

وی یادآور شد: خوشبختانه با وجود تحریم ها و سیاست‌های نظام سلطه که به دنبال انزوای جمهوری اسلامی ایران است، توسعه روابط تجاری با کشورهای دیگر از جمله کشورهای آسیای مرکزی بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته و در فروش نفت و انتقال پول های نفت به داخل توفیقات خوبی کسب شده است. این نشان می دهد استراتژی جمهوری اسلامی در تدوین روابط متوازن و متناسب با ظرفیت های هر کشور نتیجه مطلوبی داشته است.

عباس زاده مشکینی در ادامه اظهار کرد: این روابط به ویژه  در حوزه تقویت و تعمیق ارتباط با کشورهای قدرتمند آسیایی، همسایه و مسلمان نتیجه بخش بوده است. جمهوری اسلامی ایران نشان داد می‌تواند از شرایط سخت و فشارهای حداکثری به افتخار و در سلامت عبور کند، ایران شرایط تهدید را به فرصت تبدیل کرده و این مسئله در مذاکره اخیر وین خود را نشان می‌دهد.

وی همچنین بیان داشت: بر خلاف ادعا و القائات تیم رسانه ای غربی که به دنبال فشار به ایران و افکار عمومی ملت ایرانی هستند تا امتیاز بگیرند و البته جریانی هم در داخل کشور این القائات را پیگیری می‌کنند، نشان دادیم که پشت میز مذاکره در میدانی بازی می‌کنیم که جمهوری اسلامی ترسیم کرده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: ما در مذاکرات تاکید کردیم که اولویت باید رفع تحریم ها باشد و تیم مذاکره کننده ایرانی این مسئله را پیگیری می‌کند. در واقع بازی را ایران مدیریت کرده و در میدان حریف بازی نمی‌کند و در تلاش است تا میدان و قاعده را در دست بگیرد.

عباس زاده مشکینی یادآور شد: در دوره های گذشته ما را در جایگاه  متهم نشانده و میز مذاکره را به میز محاکمه تبدیل کرده بودند اما از آن عبور کرده ایم. طرف مقابل به تعهد و امضای خود عمل نکرده و رفتار غربی ها به ویژه امریکا برای ملت ایران و دنیا قابل قبول نیست. آنها دنبال انحراف اذهان هستند اما در عمل این نتیجه تحقق پیدا نمی‌کند.

وی با اشاره به موارد خوبی که در این نشست مشترک مطرح شد، گفت: برگزاری چنین نشست های مشترکی اقدام بدیعی است که نشان می‌دهد مجلس در مورد نظارت بر دستگاه ها به ویژه وزارت خارجه بسیار جدی است و پیشنهاد خوب، بدیع و سازنده دارد و بر اجرای قانون اقدام راهبری برای رفع تحریم ها اصرار دارد. امیدواریم آثار و پیام این جلسه در رسیدن کشور به اهداف نظام و تامین مطالبات مردم به ویژه در حوزه اقتصادی محقق شود.

توسعه روابط تجاری ایران با کشورهای آسیایی ۲۰۰درصد رشد داشته است