رضایت ۷۳ درصدی مردم از عملکرد آیت‌الله رییسی در مقابله با کرونا

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، دولت سیزدهم بعد با گذشتن از مرز ۱۰۰ روز فعالیت، کارنامه مشخصی را برای ارائه به افکار عمومی آماده کرده است. موفقیت دولت آیت الله رییسی در مهار اپیدمی کرونا با واردات حجم عظیم واکسن و همچنین تلاش بازگرداندن دولت به میان مردم با سفر به استان‌های مختلف کشور، تنها نمونه از کارنامه عملکردی دولت سیزدهم است.

آیت الله رییسی در گزارش ۱۰۰ روزه به مردم نیز به مواردی از عملکرد دولت اشاره کرد که حکایت از عزم دولت برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم داشت؛ تلاش برای مهار موج افسارگسیخته تورم به یادگار مانده از گذشته، یکی از مهمترین اقدامات ۱۰۰ روزه دولت برای بهبود وضعیت اقتصاد است.

در این میان مهمترین قضاوت کننده درباره گزارش عملکرد دولت مردم خواهند بود؛ مردمی که حالا پس از صدروزه گزارش دولت را نه تنها در اعداد و آمار، بلکه به صورت ملموس، می‌بینند.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات صدا و سیما در مقیاس ملی، پس از ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت توسط آیت الله رییسی در ۱۵ آذرماه، نشان می‌دهد که میزان رضایت از عملکرد دولت در این دوره زمانی، قابل توجه است.

صداقت رییس جمهور با مردم

براساس نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، پس از مصاحبه تلویزیونی آیت الله رییسی با مردم، ۷۰.۷ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی، معتقد بودند که آیت الله رییسی در گزارش به مردم و پاسخ به سوالات در حد زیادی صداقت داشت.
پاسخگویی شفاف به سوالات و بیان مشکلات کشور بدون بزرگنمایی و کوچک نمایی، یکی از دلایلی است که باعث شده، مخاطبان میزان صداقت رییس جمهور در پاسخ به مردم را در حد بالایی توصیف کنند.

۷۳ درصد مردم معتقد به موفقیت دولت در مهار کرونا و بی‌عدالتی

واردات واکسن کرونا از اولین ساعات بدست گرفتن دولت توسط آیت الله رییسی به اولویت اول تبدیل شد و همین مساله نیز باعث شد که طی مدت کمتر از ۳ ماه بیش از ۱۱۰ میلیون دُز واکسن وارد و در کشور تزریق شود.

نکته قابل توجه اینکه براساس نظرسنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات صدا و سیما، ۷۳.۲ درصد از مردم عملکرد دولت سیزدهم در زمینه با کرونا در حد زیاد موفقیت آمیز عنوان کرده اند.

۳۴.۸ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی همچنین عملکرد دولت سیزدهم در زمینه مبارزه با بی‌عدالتی را در حد زیاد موفق دانسته‌اند.

نظر ۷۰ درصد مردم؛ دولت سیزدهم میراث‌دار مشکلات دیگران

مشکلات به جای مانده از عملکرد دولت‌های گذشته باعث شد تا دولت سیزدهم در اولین روزهای کاری خود با بحران‌های مختلفی مواجه شود؛ البته دولت در همین شرایط نیز توانست اقدامات مهمی نظیر واردات میلیون‌ها دُز واکسن و همچنین مهار موج افزایش تورم را رقم بزند. در این میان اما واقعیت مشکلات به جای مانده از گذشته موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.

براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، ۷۰ درصد مخاطبان معتقدند که طرح موضوع «آثار تورمی تصمیمات دولت قبل» از سوی رییس جمهور به عنوان یکی از دلایل مشکلات اقتصادی کشور کاملا موجه و قابل قبول است.

همچنین ۶۶.۴ مشارکت کنندگان نیز معتقدند ارائه دلیل «بدهی های دولت قبل» برای مشکلات امروز کشور، قابل قبول است.
در مرحله نیز ۴۴.۶ درصد دلایلی نظیر «خالی بودن خزانه دولت» و ۴۸.۳ درصد نیز «کمبود کالاهای اساسی» را دلایل موجهی برای مشکلات امروز کشور می دانند که از سوی رئیس جمهور به آنها اشاره شد.

۸۳ درصد مردم سفرهای استانی را حلال مشکلات کشور می‌دانند

بعد از آغاز دولت سیزدهم، بلافاصله سفرهای استانی رییس جمهور نیز آغاز شد و دولت در پایان هر هفته با سفر به یک استان، از نزدیک در جریان مشکلات جاری قرار می‌گیرد.

استقبال مردم از حضور شخص رییس جمهور در استان‌ها و دیدار چهره به چهره با وی و اعضای دولت، باعث شده تا میزان رضایت از سفرهای استانی دولت در حد بالایی قرار گیرد.

براساس نظرسنجی انجام شده توسط  مرکز تحقیقات صدا و سیما، ۸۳ درصد مشارکت کنندگان با این گفته که «با سفرهای استانی، به مسائل و مشکلات استان ها بهتر رسیدگی می‌شود» کاملا موافق هستند.

حمایت ۷۸ درصدی مردم از شیوه دولت در مذاکرات هسته‌ای

مساله مذاکرات ایران و کشورهای ۴+۱ با آغاز دولت سیزدهم در مسیر جدیدی قرار گرفت؛ مسیری که برخلاف ادعاهای مطرح شده پیش از آغاز رسمی دولت، از مسیر عقلانیت با حفظ اقتدار کشور می‌گذرد.

این شیوه مذاکره علاوه بر اینکه به مرور باعث شده تا کشورهای غربی به ویژه اروپا از موضع خود عقب نشینی کند، با حمایت جدی مردمی نیز روبرو شده است.

۷۸.۴ درصد از مشارکت کنندگان در نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، با این گزاره که «ایران عزتمندانه و مقتدرانه در مذاکرات هسته ای حاضر شده» موافق بوده‌اند.

افزایش ۶۳ درصدی امید مردم برای حل مشکلات در دولت سیزدهم 

دولت سیزدهم با عملکرد ۱۰۰ روزه خود نشان داد که برخی مشکلات کشور که تا پیش از این از سوی برخی غیرقابل حل عنوان می شد، با تلاش و تدبیر مناسب قابل حل و فصل است.

انجام اقدامات فوری مانند واردات واکسن کرونا و انعقاد برخی قراردادهای مهم بین المللی، باعث شده تا امید مردم به بهبود وضعیت کشور در آینده، افزایش پیدا کند.

براساس نظر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، ۶۳ درصد مردم در حد زیاد به حل مشکلات کشور در آینده امیدوارند.

رضایت عمومی از گزارش ۱۰۰ روزه دولت به مردم

ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت به مردم توسط آیت الله رییسی، با رضایت قابل قبولی از سوی مخاطبان این گفت وگوی تلویزیونی همراه شده است.

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما  ۶۱.۲ درصد مخاطبان معتقدند که میزان تسلط آیت الله رییسی در پاسخ به سوالات در حد زیاد بوده است.

همچنین ۵۰ درصد مخاطبان گزارش ۱۰۰ روزه دولت، این گزارش را در حد زیادی قانع کننده اعلام کردند.

عملکرد ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم تا اینجای کار نمره قابل قبولی از سوی مردم دریافت کرده است و قطعا رفع تدریجی مشکلات کشور می‌تواند به مرور میزان رضایت مندی جامعه از عملکرد دولت را افزایش دهد.

همین مساله در آینده نه چندان دور، قابلیت‌های مغفول مانده کشور را احیا و راه برای برون رفت و برخی بحران های اقتصادی بازخواهد کرد.

رضایت ۷۳ درصدی مردم از عملکرد آیت‌الله رییسی در مقابله با کرونا