دولت رانت‌خواران ارز ۴۲۰۰ تومانی را شناسایی کند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، غلامعلی کوهساری روز یکشنبه در نطق میان دستور با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۱ که در حال بررسی در مجلس است و مشکلات استان گلستان، گفت: با توجه به پیش بینی رشد ۸ درصدی در سال ۱۴۰۱ که ۴.۳ دهم درصد آن در سرمایه گذاری است، چگونه این میزان رشد در کشور و به ویژه استان گلستان اتفاق خواهد افتاد؟ با توجه به لایحه بودجه سال آینده چه سرمایه‌گذاری در این استان انجام خواهد شد تا چنین رشد اقتصادی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به بودجه ۱۴۰۱ ادامه داد: رشد ۳.۷ دهم درصدی در بهره‌وری به چه شکل خواهد بود؟ دولت به صورت شفاف اعلام کند که منظور از این رشد در چه قسمت‌هایی است؟ حذف برخی ردیف‌های بودجه که مجلس سال گذشته به بودجه اضافه کرد یا ادغام برخی ردیف‌ها به گونه‌ایی است که تمرکز بودجه بر وزارتخانه‌ها است و این موضوع باعث  شده برای برخی استان‌ها منابع بیشتری پیش بینی شود.

کوهساری افزود:  به عنوان مثال تمام ردیف‌های مربوط به ایجاد تاسیسات فاضلاب شهرهای استان گلستان از ملی به استانی تبدیل شده است، این در شرایطی است که میزان برخورداری شهرهای استان گلستان از تاسیسات فاضلاب ۱۷ درصد و میانگین بهره‌مندی شهروندان کشور ۵۲ درصد است. اگر چنین کاری خوب است چرا برای استان‌های دیگر اتفاق نیفتاده است؟

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افزایش دریافت مالیات از برنامه و بودجه سال ۱۴۰۱ در مقایسه با بودجه سال ۱۴۰۰ آن هم در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی مواجه هستند با کدام منطق صورت می گیرد. دولت لازم است در این زمینه برای فرار مالیاتی چاره اندیشی کند. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از نهاده‌های کشاورزی و دامی در شرایطی که کشور شدیداً نیاز به واردات دارد.

وی گفت: مردم در تامین نهادهای دامی و تامین گوشت، مرغ و لبنیات با مشکل زیادی روبه هستند، با کدام منطق سازگار است؟ آیا صرفا استفاده از رانت به وسیله برخی می‌تواند دلیل قانع کننده باشد؟ آیا دولت این رانت خواران را نمی‌تواند شناسایی کند و از دادن ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنان خودداری کند؟

وی یادآور شد: استفاده از نیروهای کم تجربه در مسوولیت های مختلف اعم از کشوری یا در سطح استان‌ها از دیگر موضوعاتی است که جدای از بودجه سال ۱۴۰۱ دولت باید به آن توجه کنند. علی رغم اینکه بیش از ۱۰ سال از شروع ساخت سد نرماب می‌گذرد، هنوز این سد کامل نشده و تکمیل آن بدون ساخت تصفیه خانه و خطوط آب رسانی به شهرها و روستا برای شرق استان هیچ سودی نخواهد داشت. سهم استان گلستان از اعتبارات خطوط راه و راه آهن در کشور بسیار ناچیز است که لازم است دولت محترم به آن توجه کنند.

کوهساری در پایان نطق خود تصریح کرد: ستاد اجرای فرمان حضرت امام بنیاد مستضعفان، هلدینگ های سرمایه گذاری نظیر شستا، صندوق های بازنشستگی و بانک ها در مقایسه با کشور به چه میزان در استان گلستان سرمایه گذاری نموده‌اند؟ استان گلستان جز ۵ استان محروم کشور است. آبرسانی با تانکر در روستا در تابستان گذشته در برخی نقاط شهری، مشکل اینترنت و تلفن ثابت، ضعف پمپاژ برق و سایر مشکلات زیرساختی در این حوزه، عدم لایروبی رودخانه، سیل های ویرانگر، آتش سوزی جنگل‌ها و کمبود علوفه و نهاده های دامی از دیگر مشکلات این استان است.

دولت رانت‌خواران ارز ۴۲۰۰ تومانی را شناسایی کند