معرفی برترین دانشمندان جهان اسلام در رویداد اینوتکس/برگزاری نشست انجمن‌های علمی غرب آسیا

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا مهدی صفاری‌نیا در نشست خبری با موضوع “آغاز ثبت نام در یازدهمین دوره از نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEX ۲۰۲۲) که به صورت آنلاین برگزار شد، با بیان اینکه پارک پردیس در توسعه اکوسیستم استارت‌آپی دو فعالیت را آغاز کرده است، افزود: “توسعه شتابدهنده‌های نوآوری” و “برگزاری رویدادهای کارآفرینی در دانشگاه‌ها و مراکز نوآوری” از جمله این دو اقدام جدید است.

وی ادامه داد: تاکنون رویدادهای این اکوسیستم با حمایت دولت بوده است، ولی با تمرکز بر این دو اقدام، بخش خصوصی را وارد این عرصه کردیم، اما از سوی دیگر مشاهده شد که با شکل گیری این اکوسیستم، نیاز به پوست اندازی رویداد نوآوری اینوتکس بود تا این رویداد بتواند در خدمت اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور قرار گیرد، بر این اساس اینوتکس تبدیل به مگا رویدادی در حوزه کارآفرینی و نوآوری شد.

صفاری‌نیا با بیان اینکه بر این اساس رویداد اینوتکس به عنوان یکی از بازیگران توسعه اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی نقش آفرینی می‌کند، ادامه داد: در صورتی که استارت‌آپی بخواهد در مرکز توجه رسانه قرار گیرد و یا سرمایه گذاری را جذب کند، اینوتکس محمل خوبی در این زمینه است و بال دیگر این رویداد، رصد تحولات نوآورانه و فناورانه در دنیا است که در طی روزهای برگزاری این رویداد با برپایی استیج‌های اینوتکس به این مقوله پرداخته می‌شود.

رییس پارک فناوری پردیس، ارائه امکانات سرمایه گذاری را از دیگر مزایای این رویداد نام برد و خاطر نشان کرد: علاوه بر آن این رویداد نوآورانه به ظرفیت‌های بخش دانش آموزی نیز توجه دارد، به گونه‌ای که با برگزاری بخش ویژه‌ای برای دانش آموزان و معلمان، خانواده‌ها درگیر این رویداد خواهند شد.

رویدادهای نوآورانه پردیس پذیرای فناوران

وی “توسعه مشارکت میان کلیه فعالان زیست بوم فناوری”، “معرفی فرصت‌های نوین سرمایه گذاری و سرمایه پذیران” و “شبکه سازی” را سه هدف رویداد اینوتکس دانست که آن را دنبال می‌کند و یادآور شد: اینوتکس بزرگترین رویداد فناورانه در غرب آسیا است و تلاش داریم تا مسیر ورود کارآفرینان و استارت‌آپ‌ها به بازار را تسهیل کنیم و بر این اساس از سال گذشته با مصوبه هیات امنای پارک فناوری پردیس، برنامه‌های جدیدی به سایر برنامه‌های پارک اضافه شد.

رییس پارک فناوری پردیس به برگزاری رویدادهای مختلف در این پارک اشاره و خاطر نشان کرد: رویداد “پردیس سامیت” از جمله این رویدادها است که با هدف ایجاد هم‌افزایی، انتقال تجربه و آموزش با رویکردی نوآورانه بین فعالان اکوسیستم استارت‌آپی، طراحی شده است. جشنواره “صدف” نیز از دیگر رویدادهای این ناحیه نوآوری است.

به گفته وی، ایجاد انگیزه و توانمندسازی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به‌منظور کمک به نقش‌آفرینی آنها در اکوسیستم فناوری و نوآوری و طراحی مسیر آینده حرفه‌ای و شغلی بر اساس استعدادها و ویژگی‌های هر فرد در جهت تسهیل ورود ایشان به بازار کار از اهداف این جشنواره به شمار می‌رود.

برگزاری اینوتکس یازدهم

صفاری‌نیا، از برگزاری یازدهمین دوره رویداد اینوتکس در سال آینده خبر داد و گفت: این رویداد ۶ محور را دنبال می‌کند که یکی از این محورها، “استیج حکمرانی” است که طی آن سیاستگذاران و دولتمردان در کنار بخش خصوصی قرار می‌گیرند ‌و به سوالات فعالان عرصه نوآوری کشور در حوزه‌های قوانین و سیاستگذاری‌ها پاسخ خواهند داد.

وی، برگزاری دومین نشست انجمن‌های علمی غرب آسیا و شمال افریقا را از دیگر برنامه‌های رویداد یازدهم اینوتکس نام برد و یادآور شد: در هماهنگی‌های صورت گرفته، برگزاری دومین دوره از نشست انجمن‌های علمی در پارک فناوری پردیس برگزار خواهد شد.

معرفی دانشمندان جوان برتر جهان اسلام

صفاری‌نیا، از برگزاری اختتامیه رقابت “کنز” در حاشیه رویداد اینوتکس خبر داد و افزود: در این رقابت علمی از دانشمندان، محققان، مبتکران، دانشجویان دانشگاه‌ها و اساتید کمتر از ۴۵ سال از کشورهای جهان اسلام که ایده‌های نوآورانه و فناورانه خود را ارسال کرده باشند، تقدیر می‌شود.

به گفته وی در این دوره از رقابت‌ها ۱۸۰ طرح فناورانه از سوی دانشمندان کشورهای اسلامی ارسال شد که ۱۸ طرح به مرحله داوری نهایی رسید و همزمان با برگزاری رویداد اینوتکس از برترین‌های این رقابت تقدیر می شوند.

ایجاد ارتباط مستقیم میان فناوران و مسوولان

صفاری نیا، با بیان اینکه در یازدهمین رویداد اینوتکس، بخشی با عنوان “میز خدمت” در نظر گرفته شده است، در این باره توضیح داد: در این بخش نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای دولتی مرتبط با اکوسیستم نوآوری کشور حضور دارند و در ارتباط نزدیک با فعالان این عرصه به سوالات آنها پاسخ خواهند داد.

وی بخش دیگر این رویداد را “اینوتکس گیم” عنوان کرد و ادامه داد: این بخش با تمرکز بر رونق دادن به استارت‌آپ‌های فعال در حوزه بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود.

معرفی طرح‌های کلان در ناحیه نوآوری پردیس

رییس پارک فناوری پردیس اضافه کرد: در حاشیه این رویداد طرح‌های کلان ملی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی خواهند شد.

وی طرح‌های کلان را طرح‌هایی دانست که تاثیرگذاری بالایی در کشور  دارند.

https://critter.ir/14/02/2022/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%d9%85%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%b1/