نتایج سه مطالعه: افراد با دز سوم در برابر امیکرون ایمن می‌شوند

خبرگزاری فارس :

 

به  گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، سه مطالعه منتشر شده در روز جمعه شواهد بیشتری ارائه کرد مبنی بر اینکه واکسن‌های کووید-۱۹ در برابر نوع  امیکرون اثربخشی دارند، حداقل در میان افرادی که واکسن‌های تقویتی دریافت کرده‌اند.

مقامات بهداشتی گفتند، این مطالعات، اولین مطالعات بزرگ ایالات متحده هستند که به محافظت واکسن در برابر سویه امیکرون می پردازند.

این مقالات بازتابی از تحقیقات قبلی، از جمله مطالعات در آلمان، آفریقای جنوبی و انگلیس است که نشان می‌دهد واکسن‌های موجود در برابر امیکرون نسبت به نسخه‌های قبلی ویروس کرونا مؤثرتر هستند، اما همچنین دوهای تقویت‌کننده آنتی‌بادی‌های ضد ویروس را افزایش می‌دهند تا شانس اجتناب از علائم را افزایش دهند.

اولین مطالعه بستری شدن در بیمارستان و وضعیت اورژانس و مراکز مراقبت‌های فوری را در 10 ایالت در ایالات متحده از آگوست 2021 تا این ماه بررسی کرد.

نتایج این بررسی بیانگر آن بود اثربخشی واکسن پس از دریافت سه دز واکسن در پیشگیری از بستری در بخش اورژانس محافظت قابل توجهی را ارائه داده است.

مقامات بر هدف نه تنها پیشگیری از عفونت بلکه از بیماری‌های شدید تاکید کرده‌اند؛ براساس این پژوهش‌ها، دز سوم حداقل ۹۰ درصد در پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان به دلیل کووید-۱۹، هم در دوره دلتا و هم در دوره امیکرون موثر است.

مطالعه دوم بر موارد ابتلا به کووید-۱۹ و میزان مرگ و میر در ۲۵ ایالت در ایالات متحده از ابتدای آوریل تا کریسمس ۲۰۲۱ متمرکز بود. افرادی که دز تقویت را دریافت کرده بودند، بالاترین محافظت را در برابر عفونت کروناویروس داشتند، چه در زمانی که دلتا غالب بود و چه زمانی که امیکرون نوع غالب است. 

این دو مقاله توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) به صورت آنلاین منتشر شد. به سرپرستی محققان CDC، مجله انجمن پزشکی آمریکا سومین مطالعه را منتشر کرد که بر روی افرادی که از ۱۰ دسامبر تا ۱ ژانویه در بیش از ۴۶۰۰ سایت در سراسر ایالات متحده آزمایش مثبت داشتند، بررسی شده بود.

روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در جلسه توجیهی کاخ سفید گفت: «اگر واجد شرایط دریافت یک تقویت کننده هستید و آن را دریافت نکرده‌اید، به روز نیستید و باید تقویت کننده خود را دریافت کنید».

 

 


نتایج سه مطالعه: افراد با دز سوم در برابر امیکرون ایمن می‌شوند