دبیرخانه شعر آئینی راه‌اندازی می‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی در مراسم سوگواره شعر فاطمی که در تالار وحدت برگزار شد، ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این سوگواره گفت: حضور در چنین محافلی آن هم در این ایام پر کار برای بنده یک نیاز شخصی بود و حضور در مجالس معنوی از این دست را به عنوان یک فرصت غنیمت می‌دانم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درادامه با اشاره به اینکه نام حضرت زهرا(س) بر تارک تشیع و این انقلاب و همه محبان آن نشسته است، تصریح کرد: هر زمان می‌خواهم در مورد انقلاب اسلامی سخن بگویم از عنوان انقلاب اسلامی «فاطمیه الحدوث و حسینی البقاست» استفاده می‌کنم، فاطمیه الحدوث است از این منظر که در ایام فاطمیه ۱۳۴۱ نهضت آغاز شد و در تمام انقلاب رنگ و بوی فاطمی را می‌بینیم.
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود به سالگرد عملیات کربلا ۴ و کربلا ۵ اشاره کرد و افزود: شهدای ما با سربندهای یازهرا(س) و سردادن نام ‌این بانوی بزرگ اسلام به شهادت رسیده‌اند.
به گفته وی، افتخاری است که از محبین و خادمین بانویی هستیم که بهانه خلقت و آفرینش است و این لطف الهی شامل ما هم شده که نام ما هم از محبین این بانوی بزرگ باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان یاد و خاطره سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی را زنده نگاه داشت و گفت: شهید سلیمانی نیز از ارادتمندان حضرت فاطمه‌زهرا(س) بود.

در این مراسم که در ایام شهادت حضرت فاطمه‌زهرا (س) و با اجرای نجم الدین شریعتی برگزار ‌شد، محمدرضا طاهری به مرثیه‌خوانی پرداخت. 
همچنین محمدعلی مجاهدی، سید محمدجواد شرافت، محسن ناصحی، محسن عربخالقی، رضا خورشیدی، محمد غفاری و سید حمیدرضا برقعی شعرخوانی کردند.
سوگواره شعر فاطمی به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت برگزار شد.

در پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از استاد محمدعلی مجاهدی، شاعر و مرثیه سرا تجلیل به عمل آمد.

محمدعلی مجاهدی ملقب به «شمس‌الدین» و متخلص به «پروانه» ۲ فروردین ۱۳۲۲ در خانواده‌ای روحانی در شهر قم متولد شد. وی سرودن را از دبیرستان آغاز کرد و پس از اخذ مدرک کارشناسی حقوق قضایی چند سالی به تحصیل علوم حوزوی پرداخت و سپس به بررسی متون منظوم پارسی و تحقیق درباره شعر آیینی مشغول شد. وی دبیر شعر آیینی کشور، عضو شورای شعر وزارت ارشاد و مدیر انجمن ادبی قم و انجمن محیط بوده است. مجاهدی زحمت بسیاری برای شعر آیینی کشیده است و از او به‌عنوان «پدر شعر آیینی» یاد می‌شود. وی علاوه بر مقاله‌های متعدد، بیش از ۴۰ عنوان کتاب، تألیف و گردآوری کرده است. از آثار او می‌توان به «شکوه شعر عاشورا»، «سیری در ملکوت»، «یک صحرا جنون» و «آسمانی‌ها» اشاره کرد.

https://dailybulletin.ir/02/01/2022/%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b4%d8%b9%d8%b1-%d8%a2%d8%a6%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%b1%d8%a7%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88/