حضور کارگردانان زن در هالیوود کمرنگ شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ورایتی، سال ۲۰۲۰ از لحاظ شمار فیلم‌های ساخته شده توسط کارگردانان زن نقطه عطفی در تاریخ هالیوود بود. اما در سال ۲۰۲۱ حضور بانوان فیلمساز در پشت دوربین فیلم‌های برتر سال کمرنگ شد؛ گزارش سالانه مرکز مطالعات زنان در سینما و تلویزیون دانشگاه دولتی سن دیگو نشان می‌دهد در ۱۲ ماه گذشته تنها ۱۷ درصد از کارگردانان ۲۵۰ فیلم برتر و پرفروش هالیوودزن بودند، این آمار در سال ۲۰۲۰، ۱۸ درصد بود.

سهم کارگردانان زن در ساخت ۱۰۰ فیلم محبوب هالیوودی سال نیز تنها ۱۲ درصد بود، در حالی که سال گذشته ۱۶ درصد کارگردانان این دسته از فیلم‌ها زن بودند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که فیلمسازان زن چون جین کمپیون و مگی جیلنهال امسال با فیلم‌های قدرت سگ و دختر گمشده نقدهای مثبتی دریافت کرده و به عنوان بخت‌های دریافت جایزه اسکار شناخته می‌شوند.

امسال همچنین چند تن از کارگردانان زن از جمله کلویی ژائو (جاودانه‌ها) و نیا داکوستا (مرد آبنباتی) فیلم‌هایی ساختند که در صدر پرفروش‌ترین فیلم‌های گیشه آمریکا ایستادند اما محققان معتقدند این موارد در فضای سینما و تلویزیون امروز آمریکا استثنا هستند.

مارتا لاوزن، مدیر اجرایی مرکز مطالعات زنان در سینما و تلویزیون و مولف این گزارش در این باره می‌گوید: ظواهر می‌تواند فریبنده باشد. در حالی که کلویی ژائو سال گذشته برای کارگردانی فیلم سرزمین آواره‌ها جایزه اسکار را برد و جین کمپیون امسال با فیلم قدرت سگ از پیشتازان رقابت برای این جایزه معتبر سینمایی است اما درصد فیلمسازی زنان در سال ۲۰۲۱ کاهش یافت.

وی افزود: امسال نیز بار دیگر بیش از ۸۰ درصد فیلم‌ها توسط کارگردانان مرد ساخته می‌شوند.

با وجود افتی که در بخش کارگردانی به وجود آمد حضور زنان در سال ۲۰۲۱ در دیگر شاخه‌های پشت صحنه پررنگ‌تر شد؛ زنان، در ۲۵۰ فیلم پرفروش سال، حدود ۲۵ درصد از نقش‌های اصلی پشت صحنه از جمله نویسندگی، تهیه‌کنندگی، فیلمبرداری و تدوین‌گری را برعهده داشتند. این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ حضور زنان در این نقش‌ها تنها ۲۳ درصد بود.  

https://dailybulletin.ir/03/01/2022/%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%b2%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%87%d8%a7%d9%84%db%8c%d9%88%d9%88%d8%af-%da%a9%d9%85%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%b4%d8%af/