سردار به زبان قلم

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، کتاب‌ها بهترین راه برای شناختن موضوعاتی هستند که چیزی از آن نمی دانیم، به ویژه اگر موضوع انسانی باشد که فراتر از زمانه خویش زیسته و اندیشه ای ژرف داشته است. شهید سردار (سپهبد) قاسم سلیمانی، در میان ناشناخته هایی جای دارد که همگان گمان می بردند او را می شناسند اما پس شهادت ایشان، زوایایی از شخصیت شان مشخص شد که تا آن روز، ناگفته و ناخوانده باقی مانده بود. 

استقبال از کتاب هایی که درباره این شهید بزرگوار نوشته شده است، نشانه ای مهم بر لزوم شناخت بیشتر این شخصیت است، کتاب هایی که در کمتر از دو سال بیش از ۱۰۰ بار تجدید چاپ داشته است. نگاهی به این کتاب ها در سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی، فرصتی برای شناخت ایشان خواهد بود. 

شاخص‌های مکتب سلیمانی

روایت یک دوست و یک هم رزم از سال ها همراهی با سردار سلیمانی، یکی از مهم ترین آثاری بوده است که در این سالها به چاپ رسید. حجت‌الاسلام علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه از زمان جنگ، کتاب شاخص‌های مکتب سلیمانی را در سال ۱۳۹۸ به چاپ رساند و تا امروز این کتاب به چاپ ۱۲۰ رسیده و مسابقات فرهنگی و عقیدتی نیز با محوریت شاخص های مکتب سلیمانی، برگزار شده است. 

عناوین فصل های این کتاب شامل معنویت، دنیاگریزی، عقلانیت، دشمن شناسی، عدالت اجتماعی، جاذبه و دافعه و…. است که  می تواند اطلاعات دقیق و مستندی را به مخاطب ارائه بدهد، نویسنده سعی کرده ‌است با موضوع‌ بندی دقیق، هر موضوعی را که در صحبت‌ ها و یا خاطره‌ های حاج قاسم می ‌آید در کنار گفتمان ‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری قرار دهد.

کتاب شاخص‌های مکتب سلیمانی، تیراژی هزار نسخه ای داشته و تا کنون ۱۲۰ هزار نسخه از آن، توسط انتشارات خط مقدم منتشر شده است.

سردار به زبان قلم

از چیزی نمی‌ترسیدم

کتاب از چیزی نمی ترسیدم، زندگینامه‌ خودنوشت سردار سلیمانی است ، که با تیراژ هزار نسخه به چاپ ۹۰ رسیده است، 

این کتاب، شامل دست‌نوشته‌های شخصی شهید سلیمانی از دوران کودکی و زندگی در روستای قنات ملک کرمان تا میانهٔ مبارزات انقلابی در سال ۵۷ است. 

کتاب از چیزی نمی ترسیدم، یادداشت رهبر معظم انقلاب را نیز بر خود دارد و در دو بخش نوشتار و دست نوشته در ۱۳۶ صفحه، توسط انتشارات مکتب حاج قاسم، به چاپ رسیده است.

سردار به زبان قلم

سلیمانی عزیز

کتاب سلیمانی عزیز نوشته عالمه طهماسبی، لیلا موسوی و مهدی قربانی شامل خاطراتی متفاوت و خوانده نشده از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است، این کتاب گذری بر زندگی و رزم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به انضمام متن وصیت‌نامه سردار است.

سلیمانی عزیز مجموعه ای از مصاحبه‌ها، گفتگوها و خاطرات شفاهی دوستان، هم‌رزمان و آشنایان شهید سلیمانی است که سعی دارد با قلمی ساده و دلنشین، گوشه‌ای از زندگی او را بازگو کند. 

سلیمانی عزیز، اکنون از چاپ ۷۶ گذشته است و با تیراژ هزار نسخه ای در ۲۵۶ صفحه توسط انتشارات حماسه یاران به بازار کتاب عرضه شده است. 

سردار به زبان قلم

این مرد پایان ندارد

این مرد پایان ندارد، کتابی مصور است که علاوه بر برخی تصاویر منتشر نشده از فرمانده جبهه مقاومت، خاطراتی ناگفته را بازگو می‌کند. نگارنده تلاش کرده است که مطالب کتاب، به گونه ای سامان یابد تا خواننده، مکتب شهید قاسم سلیمانی را بیشتر بشناسد. سید علی بنی لوحی، نویسنده کتاب این مرد پایان ندارد، از رزمندگان دوران دفاع مقدس است که سال‌های بسیاری دوش به دوش سردار شهید قاسم سلیمانی در نبردهای گوناگون حاضر بوده است. 

این مرد پایان ندارد، یکی از پرمخاطب ترین کتاب‌ها در میان آثار منتشر شده درباره شهید سلیمانی است که در ۲۲ چاپ ۳ هزار نسخه ای، توسط انتشارات راه بهشت به چاپ رسیده است.

سردار به زبان قلم

حاج قاسم

کتاب حاج قاسم، مجموعه ای از خاطرات و سخنرانی‌های سردار سلیمانی در دوران دفاع مقدس است که براساس توالی زمانی چیده شده است.
در قسمت ابتدایی این کتاب یک زندگینامه خودنوشت از سردار سلیمانی وجود دارد که به بخشی از فعالیت‌های او در دوران ابتدایی جنگ اشاره می‌کند و در ادامه سخنرانی‌ها و خاطرات سردار مرتبط با سه عملیات بزرگ والفجر ۸، کربلای ۴ و کربلای ۵ استفاده شده است تا از دل این سخنرانی‌ها، خاطراتی را از سردار سلیمانی و سایر همرزمانش نقل کند.

وجود بیش از ۸۰ عکس رنگی از روزهای جوانی سردار و حضور او در جبهه‌های جنگ تا عکس‌هایی از حضور او در کنار مقام معظم رهبری و دیگر فرماندهان شاخص نظامی کشور که با ذوق نویسنده اثر از میان انبوهی از عکس‌ها دستچین شده است و در کنار هر کدام از خاطرات ایشان درج شده است.

در بخشی از کتاب یکی از مقالات خارجی منتشر شده در ارتباط با سردار سلیمانی که توسط یکی از پژوهشکده‌های سیاسی آمریکا منتشر شده، ترجمه و ارائه شده است.

کتاب حاج قاسم، نوشته علی‌اکبر مزدآبادی، هفدهمین اثر از مجموعه کتاب‌های «یاران ناب» است که توسط انتشارات یا زهرا(س) چاپ ۳۰ آن در تیراژ ۵ هزار نسخه‌ای، روانه بازار نشر شده است.  

سردار به زبان قلم

   

سردار به زبان قلم