دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار تئاتر ایرنا، بازگشایی روزافزون سالن‌ها و تماشاخانه‌ها برای میزبانی از اجراها در سایه تسریع روند واکسیناسیون و حرکت جامعه به سمت ایمنی نسبی و امید به استمرار آن در نهایت بار دیگر منجر به استفاده ظرفیت صد در صدی تماشاخانه‌ها شد.

همزمان با پشت سرگذاشتن پاییز ۱۴۰۰ که از نخستین روز مهر ماه آن شاهد آغاز به کار مجدد تالارهای نمایشی در میزبانی از مخاطبان تئاتر بودیم بالاترین رکورد ثبت شده به اجرای ۶۱ نمایش در تماشاخانه‌های پایتخت مربوط می‌شد. اما ورود به نیمه دوم دی ماه آخرین زمستان قرن در کنار سرد  و سردتر شدن هوای پایتخت در نقطه مقابل با گرمای تابستانی و رکورد شکن شگفت‌آور اجرای ۷۳ نمایش در تماشاخانه‌ها در حال پیگیری است

شروع این شکل از میزبانی تماشاخانه‌ها با چاشنی رکوردشکنی آن هم در گام اول ورود به زمستان نه تنها حال و هوای تالارهای نمایشی را با شور و حال خاصی همراه کرده که نوید دهنده روزهایی پرشورتر به ویژه در آستانه برگزاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در نیمه بهمن ماه است. روزهایی که اوج هیجان و رقابت در حوزه هنرهای نمایشی کشور را در دو بُعد ملی و بین‌المللی شاهد هستیم.

با احتساب این رویدادها واتفاقات در نهایت ۲۹ سالن و تماشاخانه دولتی و خصوصی در پایتخت طی هفته جاری در مجموع از ۷۳ اثر نمایشی میزبانی می‌کنند.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

روزهای شلوغ تئاترشهر با پنج نمایش بانوی محبوب من، لیلیت، پنگوئن‌های افسرده، احتمالات و تلمیخا

دور دوم اجرای نمایش بانوی محبوب من به نویسندگی آلن جی لرنر با کارگردانی گلاب ‌آدینه بعد از وقفه‌ای ۲۵ روزه، با مدت زمان ۱۶۵ دقیقه (با آنتراکت ۱۵ دقیقه‌ای در میانه اجرا) همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹ در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر به صحنه می‌رود.

نمایش لیلیت به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا ‌شاهمردی با مدت زمان ۵۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹:۱۵ در سالن سایه مجموعه تئاترشهر ‌به صحنه می‌رود.

نمایش پنگوئن‌های افسرده به نویسندگی و کارگردانی محمد ‌میرعلی‌اکبری در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر به مدت زمان ۱۰۰ دقیقه از ساعت ۱۹ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش احتمالات به نویسندگی و کارگردانی علی ‌شمس جدیدترین اثری است که در ‌سالن ‌چهارسو مجموعه تئاترشهر به مدت زمان ۱۰۰ دقیقه از ساعت ۱۹:۳۰ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

و در نهایت نمایش تملیخا به نویسندگی محمدرضا ‌آزادفرد و کارگردانی بابک ‌پرهام، اولین نمایشی است که بعد از آغاز میزبانی مجدد کارگاه نمایش مجموعه تئاترشهر از آثار نمایشی از ساعت ۱۷:۳۰ به مدت زمان ۴۰ دقیقه به استقبال مخاطبان می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

ایرانشهر با دُن کیشوت، رویای شب نیمه تابستان، خون خانه زنان و سایر بازماندگان

نمایش دُن کیشوت به نویسندگی و کارگردانی جواد ‌مولانیا بر اساس نمایشنامه دُن کیشوت نوشته میخائیل بولکاگف با ترجمه عارفه ‌قیدی در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به مدت زمان ۱۰۰ دقیقه از ساعت ۱۸ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

نمایش رویای شب نیمه تابستان به نویسندگی ویلیام ‌شکسپیر و کارگردانی امین ‌زندگانی در ‌سالن ‌استاد ‌ناظرزاده ‌کرمانی  تماشاخانه ایرانشهر به مدت زمان ۹۰ دقیقه از ساعت ۲۰:۳۰ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش خون خانه زنان به طراحی، دراماتورژی و کارگردانی فرشاد یاری در ‌سالن ‌استاد ‌ناظرزاده ‌کرمانی تماشاخانه ایرانشهر از ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۵ دقیقه به صحنه می‌رود.

خون خانه زنان نمایشنامه‌ای است در سه پرده که بر اساس سه گانه فدریکو گارسیا لورکا شاعر و نمایشنامه نویس اسپانیایی با بازخوانی یوسف زنده‌دل نوشته شده است

این نمایشنامه، داستان زنی بی فرزند است که در یک رختشورخانه زندگی می‌کند. انگیزه و آرزوی مادر شدن تمام ذهنش را گرفته و در نهایت دست به کاری فاجعه آمیز می‌زند که انتظار داشتن فرزند باعث می‌شود که زن با این مسئله کنار نیاید. زن در پایان شوهرش را به خاطر مقتصد بودن و اینکه علاقه ای به داشتن فرزند نداشت می‌کشد.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش سایر بازماندگان به نویسندگی ساناز اسدی و کارگردانی مهرداد ‌مصطفوی در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به مدت زمان ۷۵ دقیقه از ساعت ۲۰:۳۰ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان با آخرین قطره از نیمه پر لیوان و دریازدگی

نمایش آخرین قطره از نیمه پر لیوان به نویسندگی و کارگردانی آرش ‌واحدی با مدت زمان ۶۵ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۲۰ در سالن انتظامی خانه ‌هنرمندان به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش دریازدگی به نویسندگی عباس ‌جمالی با طراحی و کارگردانی امیرسپهر ‌تقی‌لو در ‌سالن ‌استاد ‌انتظامی خانه ‌هنرمندان به مدت زمان ۶۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها، ساعت ۱۸:۳۰ به استقبال مخاطبان می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

مهرگان با هشت نمایشِ پیش از صبحانه، شاعر، اسم، کَله پیک‌های آرژانتینی، عقب افتاده، قفس رنگارنگ، قوطی و پشت بام

نمایش پیش از صبحانه به نویسندگی یوجین ‌اونیل با ترجمه صادق چوبک و به طراحی و کارگردانی میکاییل ‌شهرستانی در سالن شماره ۲ خانه ‌نمایش ‌مهرگان از ساعت ۱۷:۳۰ با مدت زمان ۲۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

نمایش شاعر به نویسندگی داریو نیکودمی و با طراحی و کارگردانی میکاییل ‌شهرستانی در سالن شماره ۲ خانه ‌نمایش ‌مهرگان از ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۴۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

نمایش اسم به نویسندگی مشترک الکساندر دولاپتولیر و ماتیو ‌دولاپورت با ترجمه شهلا ‌حایری، طراحی میکاییل ‌شهرستانی و کارگردانی شیرین ‌فرخنده‌نژاد در سالن شماره ۲ خانه ‌نمایش ‌مهرگان از ساعت ۲۰ با مدت زمان ۷۵ دقیقه به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش کَله پیک‌های آرژانتینی نویسندگی حسن سالارمنش با طراحی و کارگردانی منصور آقاجانلو با مدت زمان ۵۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹ در سالن شماره ۱ خانه ‌نمایش ‌مهرگان به صحنه می‌رود.

نمایش عقب افتاده به نویسندگی حامد مقدسی و کارگردانی وحید منافی دیگر نمایش جدیدی است که در سالن شماره ۱ خانه ‌نمایش ‌مهرگان به مدت زمان ۷۰ دقیقه از ساعت ۱۷:۳۰ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش قفس رنگارنگ به نویسندگی، طراحی و کارگردان حسن رئیسی نمایش جدیدی است که در سالن شماره ۱ خانه ‌نمایش ‌مهرگان به مدت زمان ۶۰ دقیقه از ساعت ۱۹ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش قوطی به نویسندگی و کارگردانی ابوذر جادنگو در سالن شماره ۱ خانه ‌نمایش ‌مهرگان به مدت زمان ۶۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها، ساعت ۲۰ به استقبال مخاطبان می‌رود.

نمایش پشت بام به نویسندگی بهزاد آقاجمالی و کارگردانی رضا فوادی از ساعت ۱۹:۳۰ به مدت زمان ۴۰ دقیقه در سالن شماره ۲ خانه ‌نمایش ‌مهرگان به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

راز بیتا و زمستان ۶۶ در تماشاخانه اهورا

نمایش راز بیتا به نویسندگی امیرحسین مفیدی و کارگردانی علی مسرور با مدت زمان ۴۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۲۱ در تماشاخانه ‌اهورا ‌به صحنه می‌رود.

نمایش زمستان ۶۶ به نویسندگی محمد ‌یعقوبی و کارگردانی امیرعلی ‌انتظاری در تماشاخانه اهورا به مدت زمان ۹۰ دقیقه از ساعت ۱۹ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

میزبانی سپند از روغن کنجد، قتل در کاخ و قصه ظهر جمعه

نمایش روغن کنجد به نویسندگی ایمان صدیق و کارگردانی آرمان ‌شهبازی همه روزه به جز شنبه‌ها در سالن شماره ۲ پردیس ‌سپند از ساعت ۲۱ به مدت زمان ۶۵ پذیرای مخاطبان خود خواهد بود.

نمایش قتل در کاخ به نویسندگی مشترک جاناتان سی‌یر، هنری شیلدز و هنری لویز با ترجمه و کارگردانی پوریا جعفرپورکاشی ساعت ۲۱ در سالن شماره یک پردیس تئاتر سپند به صحنه می‌رود.

نمایش قصه ظهر جمعه به نویسندگی سیدمحمد ‌مساوات و کارگردانی راحله ‌شمس‌آبادی ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه در  سالن شماره ۲ پردیس ‌سپند به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

میزبانی مولوی از مونودرام‌های زنانه، برنده سهمی نمی‌برد و بخوابم یا روایت شب پنجره‌ای

نمایش مونودرام‌های بانو به نویسندگی یاسمین بنیادی (ریتم چهار چهارم)، محمدرضا ‌غریب‌زاده (فایقه)، مائده قهرمانی (خون بس)، ریحانه ناجی (دست‌های سرطانی، بر اساس نمایشنامه مرده ریگ اثر تهمینه محمدی) و کارگردانی یاسمین بنیادی (ریتم چهار چهارم)، پانیذ ‌اسماعیلی (فایقه)، مائده قهرمانی (خون بس)، ریحانه ناجی (دست‌های سرطانی، بر اساس نمایشنامه مرده ریگ اثر تهمینه محمدی) که به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره تئاتر بانو انتخاب شده بود همه روزه به جز شنبه‌ها در سالن کوچک تالار مولوی در ساعت ۱۹ و به مدت زمان ۵۰ دقیقه پذیرای مخاطبان آثار نمایشی است.

نمایش برنده سهمی نمی‌برد به نویسندگی مشترک کیهان پرچمی و حسام مقتدائی با کارگردانی کیهان پرچمی در سالن اصلی تالار ‌مولوی از ساعت ۲۰ با مدت زمان ۵۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

نمایش برنده سهمی نمی‌برد علاوه بر کاندیدا شدن به عنوان بهترین نمایشنامه و بهترین بازیگری مرد، مقاوم دوم بهترین طراحی صحنه را از بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی دریافت کرده است

نمایش بخوابم یا روایت شب پنجره‌ای به نویسندگی و کارگردانی پریسا ‌نوروزی از ساعت ۱۷ به مدت زمان ۴۵ دقیقه در سالن کوچک تالار ‌مولوی به صحنه می‌رود.

دیوار چهارم با تراس و اصوات سرگردان

نمایش تراس به نویسندگی ژان ‌کلود ‌کری‌یر با ترجمه اصغر ‌نوری و به کارگردانی مجید ‌اقبالی در مجموعه ‌تئاتر ‌دیوار ‌چهارم از ساعت ۲۱ با مدت زمان ۷۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

نمایش اصوات سرگردان به نویسندگی زهرا برزگر و کارگردانی سعید ‌داخ در مجموعه ‌تئاتر ‌دیوار ‌چهارم به مدت زمان ۵۰ دقیقه از ساعت ۱۹ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

می‌خواستم اسب باشم، کباب و گُم در عمارت نوفل‌لوشاتو

نمایش می‌خواستم اسب باشم به نویسندگی محمد ‌چرم‌شیر و کارگردانی عباس ‌غفاری عمارت ‌نوفل‌لوشاتو از ساعت ۲۰:۳۰ به مدت زمان ۵۰ دقیقه به استقبال مخاطبان می‌رود.

بنا به اعلام گروه نمایش می‌خواستم اسب باشم، دیدن این اثر نمایشی برای افراد زیر ۱۳ سال ممنوع است.

نمایش کباب به نویسندگی علی ‌صفری و کارگردانی رها ‌حاجی‌زینل همه روزه به جز شنبه‌ها در عمارت ‌نوفل‌لوشاتو از ساعت ۱۸:۱۵ به مدت زمان ۷۵ پذیرای مخاطبان خود خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش گُم به نویسندگی و کارگردانی یاسمین خالصی با مدت زمان ۵۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۷ در عمارت ‌نوفل‌لوشاتو به صحنه می‌رود.

نمایش گُم پیش از این به عنوان اثر برگزیده جشنواره دانشجویی افرا انتخاب شده بود

میزبانی تماشاخانه مهر از آن‌ها

نمایش آن‌ها به نویسندگی مشترک رها غفاری و کیانوش ‌ایازی با طراحی کارگردانی کیانوش ‌ایازی با مدت زمان ۵۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۸ در تماشاخانه ماه حوزه ‌هنری به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

دستان پُر شهرازد با هفت نمایش؛ سیاهچاله، مرده‌شور، بَک تو بِلَک، جسدهای پُستی، مانستر، شترمرغ و سگ‌های انباری

نمایش سیاهچاله به نویسندگی و کارگردانی لادن ‌قناد در سالن صنوبر پردیس ‌تئاتر ‌شهرزاد به مدت زمان ۸۰ دقیقه از ساعت ۲۱:۱۵ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش مرده شور به نویسندگی مهرداد ‌رایانی‌مخصوص و کارگردانی جواد رازقندی در سالن صنوبر پردیس ‌تئاتر ‌شهرزاد ‌به مدت زمان ۵۰ دقیقه از ساعت ۱۷ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش بک تو بلک به نویسندگی، طراحی و کارگردانی سجاد ‌افشاریان با مدت زمان ۷۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها  در دو سانس ۱۸ و ۲۰ در سالن گلایل پردیس ‌تئاتر ‌شهرزاد به صحنه می‌رود.

نمایش جسدهای پُستی به نویسندگی داریو ‌فو با ترجمه جمشید ‌کاویانی و کارگردانی محمد ‌محب‌الهی در سالن صنوبر پردیس ‌تئاتر ‌شهرزاد به مدت زمان ۷۰ دقیقه از ساعت ۲۱:۱۵ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش مانستر به نویسندگی مشترک کوروش ‌شاهونه و حمیدرضا ‌اسدزاده با کارگردانی کوروش ‌شاهونه دیگر اثر نمایشی پردیس ‌تئاتر ‌شهرزاد است که در سالن صنوبر این تماشاخانه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹:۴۵ با مدت زمان ۶۵ دقیقه به استقبال مخاطبان می‌رود.

نمایش شترمرغ به نویسندگی، طراحی و کارگردانی محمد ‌لهراسبی ساعت ۲۰:۱۵ با مدت زمان ۷۵ دقیقه در سالن ارکیده پردیس ‌تئاتر ‌شهرزاد به صحنه می‌رود.

نمایش سگ‌های انباری به نویسندگی کوینتین ‌تارانتینو و دراماتورژی و کارگردانی مهدی ‌اشرافی در سالن ارکیده پردیس ‌تئاتر ‌شهرزاد به مدت زمان ۶۰ دقیقه از ساعت ۱۹:۳۰ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

تماشاخانه ملک میزبان همه چیز می‌گذرد تو نمی‌گذری، دیپلمات و صفحه بی پایان

نمایش همه چیز می‌گذرد تو نمی‌گذری به نویسندگی محمد ‌چرم‌شیر با طراحی و کارگردانی رضا ‌بهرامی در تماشاخانه ‌ملک به مدت زمان ۵۰ دقیقه از ساعت ۲۱ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

نمایش دیپلمات به نویسندگی، طراحی و کارگردانی محمد ‌رفیعی به مدت زمان ۶۵ دقیقه از ساعت ۱۹ در تماشاخانه ‌ملک میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش دیپلمات که به عنوان اثر برگزیده بیست‌وششمین جشنواره تئاتر استان تهران در سال جاری (۱۴۰۰) برای اجرای عمومی معرفی شده، جوایز برتر بخش‌های نمایشنامه‌نویسی، بازیگری مرد و بازیگری زن این رویداد را از آن خود کرد و در دو بخش کارگردانی و طراحی صحنه تقدیر شد

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش صفحه بی پایان به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا کشتکار در تماشاخانه ‌ملک به مدت زمان ۶۵ دقیقه از ساعت ۱۷:۳۰ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

دو در یک یا اعترافات ذهنی محبوس در فضایی دو در یک و کشیدگی عضلات زمان در تماشاخانه شانو

نمایش دو در یک یا اعترافات ذهنی محبوس در فضایی دو در یک به نویسندگی کارگردانی سجاد ‌حسین‌پور از ساعت ۱۹ به مدت زمان ۵۰ دقیقه در تماشاخانه شانو به صحنه می‌رود.

نمایش کشیدگی عضلات زمان به نویسندگی و کارگردانی علیرضا ‌شیخی در تماشاخانه ‌شانو به مدت زمان ۶۰ دقیقه از ساعت ۲۱ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

تالار حافظ با چیزی شبیه زندگی و اکوئوس

نمایش چیزی شبیه زندگی به نویسندگی زنده‌نام حسین پناهی و کارگردانی کارگردانی علیرضا ‌مهران از ساعت ۲۰ به مدت زمان ۷۵ دقیقه در تالار حافظ به صحنه می‌رود.

نمایش اِکوئوس به دراماتورژی پیروز ‌محمدی و کارگردانی محمدرضا ‌بصیری در تالار حافظ به مدت زمان ۷۰ دقیقه از ساعت ۱۸ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

بر پا شدن عمارت قجری در تماشاخانه سنگلج

نمایش عمارت قجری به نویسندگی نیاز اسماعیل‌پور و کارگردانی مریم ‌باقری در تماشاخانه سنگلج  به مدت زمان ۷۰ دقیقه از ساعت ۱۹ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

نمایش عمارت قجری پنجشنبه و جمعه‌های هر هفته در دو سانس ۱۷ و ۱۹ اجرا خواهد داشت.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

آغوش باز در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری برای کودکان با شب دوست داشتنی، نوازنده‌ای که ماه را می‌نواخت و لاکپشت و خرگوش

نمایش شب دوست داشتنی به نویسندگی و کارگردانی سیدحسین فدایی‌حسین در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۶:۳۰ ویژه مخاطبان خردسال اجرا می‌شود.

در خلاصه داستان این نمایش به نویسندگی و کارگردانی حسین فدایی‌حسین آمده است: شب است اما دختربچه خیال خوابیدن ندارد چون از شب خوشش نمی‌آید. او عناصر شب (ماه و ستاره‌ها) را از روی پرده‌ اتاقش برمی‌دارد و توی صندوقچه پنهان می‌کند. فرشته‌ شب در حالیکه دنبال ماه و ستاره‌های آسمان می‌گردد با دختربچه روبرو می‌شود اما او از فرشته شب می‌ترسد. چیزی نمی‌گذرد که آن دو با هم دوست می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم عناصر شب را روی پرده‌ اتاق نصب کنند.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش نوازنده‌ای که ماه را می‌نواخت نیز دیگر اثر تئاتری است که ساعت ۱۷:۳۰ در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نویسندگی مجید بوربور با طراحی و کارگردانی حسین ‌چراغی میزبان کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به تئاتر خواهد بود.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی که محورهایی چون وفاداری به عشق و وفای به عهد از جمله مفاهیم آموزشی مد نظرش برای انتقال به گروه سنی مخاطبان هدفش است آمده: این تئاتر داستان نوازنده فقیری را روایت می‌کند که عاشق رود کوچک شهر است. نوازنده هر شب برای رود کوچکش ساز می‌زند تا اینکه در یکی از این شب‌ها او با پادشاه دریا روبرو شده و این سرآغاز تغییر در زندگی نوازنده است…

نمایش نوازنده‌ای که ماه را می‌نواخت با تکنیک تئاتر کاغذی و تئاتر با کاغذ اجرا می‌شود و برای گروه سنی کودک و نوجوان مناسب است

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

همچنین نمایش محیطی لاک‌پشت و خرگوش به نویسندگی منوچهر اکبرلو نمایشنامه‌نویس حوزه کودک و نوجوان و کارگردانی سعید صادقی، دیگر اثر نمایشی است که همه روزه ساعت ۱۵:۳۰ در محوطه باز مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود و مخاطبان می‌توانند این نمایش محیطی را به صورت رایگان تماشا کنند.

نمایش محیطی لاک‌پشت و خرگوش با نگاهی به داستانی به همین نام روایت کننده این داستان است: خرگوش پس از شکست در مسابقه با لاکپشت، مسابقه را به دور دوم می‌کشاند و با تیزهوشی برنده می‌شود اما این اتفاق منجر به قهر او با لاکپشت شده اما با میانجی‌گری بازیگر نمایش، مسابقه سوم برگزار می‌شود و اتفاق‌های تازه‌ای رخ می‌دهد.

اختلال تالار محراب

نمایش اختلال به نویسندگی مسعود ‌طیبی و کارگردانی بابک محمودزاده همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۸:۳۰ به مدت زمان ۴۰ دقیقه در سالن استاد جمیله شیخی تالار ‌محراب به صحنه می‌رود.

هدیه سحرآمیز تالار هنر

همزمان با پایان یافتن کار بازسازی، نوسازی و به‌سازی تالار هنر نمایش هدیه سحرآمیز نوشته حمزه اقبالی و به کارگردانی مهدی خجستگی آغازگر اجراهای تالار هنر به عنوان تنها سالن اختصاصی تئاتر کودک ونوجوان است. این اثر نمایشی همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۸ با مدت زمان ۴۵ دقیقه میزبان مخاطبان است.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

میزبانی تماشاخانه هیلاج از سه اثر «ص.عه»، همه چیز می‌گذرد تو نمی‌گذری و شام خداحافظی

نمایش ص.عه به نویسندگی مشترک امیرعلی ‌ابراهیمی و هانیه ‌بهاری با کارگردانی امیرعلی ‌ابراهیمی با مدت زمان ۸۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹:۴۵ در تماشاخانه ‌هیلاج ‌به صحنه می‌رود.

نمایش ص.عه به صورت بسیار موشکافانه و تخصصی توسط مشاور روان شناسی گروه تولید تئاتر مربع، معیار سنجی و اصلاح شده اما واقع‌گرایانه نیست. تجسمات یک ذهن روان پریش را می‌بینید اما اکسپرسیو نیست. بسیار کمیک, پر از شوخی (مشخصا دارای استندآپ کمدی و صحنه‌های کمدی اسلپ استیک است) اما کمدی نیست. در آن موضوع قتل با جزئیات بررسی شده و لحظات دلهره آور دارد اما ترسناک نیست. بسیار منسجم و نامنظم است. تعیین اینکه این اثر چیست با تو. ما، یعنی گروه تولید تئاتر مربع، در توضیح این اثر فقط می‌توانیم بگوییم (تا سقف توانایی ممکن ما) «ص.عه» تئاتری خوش کیفیت است

نمایش همه چیز می‌گذرد تو نمی‌گذری به نویسندگی محمد ‌چرمشیر و کارگردانی حسن طبیب‌زاده نمایش جدیدی است که در تماشاخانه ‌هیلاج به مدت زمان ۴۰ دقیقه از ساعت ۱۸ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش شام خداحافظی به نویسندگی مشترک متیو دولاپورت، الکساندر دولا پتولیر با ترجمه ساناز ‌فلاح‌فرد و دراماتورژی و کارگردانی داریوش ‌شهبازی در تماشاخانه ‌هیلاج به مدت زمان ۷۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها، ساعت ۱۸:۱۵ به استقبال مخاطبان می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

هزار و یک مکر، اسرار کوهپایه و پیوند خونی در خانه ‌هنر ‌آبان

نمایش هزار و یک مکر نویسندگی شهناز ‌روستایی و کارگردانی محمد علایی در مجموعه ‌خانه ‌هنر ‌آبان به مدت زمان ۶۰ دقیقه از ساعت ۱۷ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

نمایش اسرار کوهپایه به نویسندگی و کارگردانی فرشید ‌قلی‌پور در مجموعه ‌خانه ‌هنر ‌آبان به مدت زمان ۵۵ دقیقه از ساعت ۲۰:۳۰ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

نمایش پیوند خونی به نویسندگی آثول ‌فوگارد و طراحی و کارگردانی اشکان ‌صادقی همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹ به مدت زمان ۶۰ دقیقه در مجموعه ‌خانه ‌هنر ‌آبان به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

آشغالی‌ها و این مکان مجهز به دوربین مدار بسته می‌باشد در خانه نمایش دا

نمایش آشغالی‌ها به نویسندگی و کارگردانی محسن غلام‌نژاد در خانه ‌نمایش ‌دا به مدت زمان ۷۵ دقیقه از ساعت ۱۸ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

نمایش این مکان مجهز به دوربین مدار بسته می‌باشد به نویسندگی شهرام سلطانی و کارگردانی شایان ‌تارخ در خانه ‌نمایش ‌دا به مدت زمان ۵۰ دقیقه از ساعت ۱۹:۴۵ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

پرفورمنس مَرَظ، برسد به دست سیندرلا، تسهیلات و «بتاز، ف»

نمایش پرفورمنس مَرَظ با طراحی و کارگردانی شاهین ولی‌زاده در پشت بام عمارت روبرو به مدت زمان ۱۵ دقیقه در سه سانس ۱۸:۳۰، ۱۸:۴۵ و ۱۹:۰۰ به استقبال مخاطبان می‌رود.

در توضیح این گروه نمایشی آمده هر ۱۵ دقیقه تنها یک نفر مخاطب این اثر نمایش خواهد بود و تماشای این اجرا برای کسانی که بیماری قلبی دارند ممنوع است

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش برسد به دست سیندرلا به نویسندگی صالح ‌علوی‌زاده و کارگردانی آرمین ‌صیاد دیگر نمایش جدیدی است که در عمارت روبرو به مدت زمان ۴۰ دقیقه از ساعت ۱۸ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش تسهیلات به نویسندگی و کارگردانی فروزان قاسمی در عمارت روبرو به مدت زمان ۵۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها، ساعت ۲۰:۳۰ به استقبال مخاطبان می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

نمایش بتاز، ف! به نویسندگی و کارگردانی مجتبی راوش در عمارت روبرو به مدت زمان ۳۵ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها، ساعت ۱۸ میزبان مخاطبان آثار نمایشی است.

آزادی تازه تماشاخانه سیمرغ

نمایش آزادی تازه به نویسندگی استانیسلاو ویتکیه‌ویچ، ترجمه علی شمس با کارگردانی سعید نصیری در تماشاخانه ‌سیمرغ به مدت زمان ۵۵ دقیقه از ساعت ۲۰ میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

برپایی کافه پولشری الهام پاوه‌نژاد در کافه ‌گالری ‌باروک  

نمایش کافه پولشری به نویسندگی آلن وتز با ترجمه اصغر ‌نوری و دراماتورژی و کارگردانی الهام ‌پاوه‌نژاد با مدت زمان ۵۰ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۲۰ در کافه ‌گالری ‌باروک ‌به صحنه می‌رود

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

داستان خرس‌های پاندا و نمایش اسپانیایی در تماشاخانه استاد جمشید مشایخی

نمایش داستان خرس‌های پاندا به نویسندگی ماتیی ‌ویسنی‌یک با ترجمه هانیه رجبی، دراماتورژی مشترک مهتا ‌احمدی و حسین مطیع امیری به کارگردانی مهتا ‌احمدی در تماشاخانه ‌استاد ‌جمشید ‌مشایخی به مدت زمان ۷۵ دقیقه همه روزه به جز شنبه‌ها، ساعت ۲۰:۳۰ به استقبال مخاطبان می‌رود.

داستان خرس های پاندا نوشته ماتئی ویسنیک روایت گر زندگی مردی است که در آستانه تحول بزرگی در زندگی قرار دارد و به واسطه اتفاقات غیر منتظره ای که رخ خواهد داد آماده این تحول عمیق و شگرف خواهد شد

نمایش نمایش اسپانیایی یا از تپش افتاده به نویسندگی یاسمینا ‌رضا با ترجمه مشترک زهرا قربان‌خانلو و غلامحسین ‌دولت‌آبادی و کارگردانی شاهین ‌چگینی در تماشاخانه ‌استاد ‌جمشید ‌مشایخی از ساعت ۱۸ با مدت زمان ۹۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

میزبانی تماشاخانه سرو از لوطی مصطفی

نمایش لوطی مصطفی به نویسندگی و کارگردانی محمدعلی ارکان از ساعت ۲۰ به مدت زمان ۱۰۰ دقیقه در تماشاخانه ‌سرو به صحنه می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

هجوم سپاهیان آتش به پردیس تئاتر تهران

موسیقی‌نمایش سپاهیان آتش به نویسندگی سیدمرتضی گلپایگانی و کارگردانی مسعود اسماعیلی در پردیس تئاتر تهران به مدت زمان ۶۰ دقیقه ساعت ۱۸:۳۰ به استقبال مخاطبان می‌رود.

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

تالار سوره حوزه هنری متبرک به نام حضرت فاطمه(س)

نمایش فاطمه برداشتی از زندگی حضرت فاطمه(س) به نویسندگی و کارگردانی مریم ‌شعبانی در تالار سوره حوزه ‌هنری به مدت زمان ۷۵ دقیقه از ساعت ۱۸ میزبان تماشاگران تئاترخواهد بود.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است: دختری به نام فاطمه از آسمان به زمین می‌آید تا زمین را از تاریکی‌ها نجات بخشد. لوسیفر برای سد کردن راه او لشکرکشی می‌کند و فاطمه در این مسیر با اتفاقاتی روبرو می‌شود

دی ماه تابستانی تماشاخانه‌ها با ۷۳ نمایش

کشف حجاب رضاخانی در «مرثیه غیرت» به میزبانی فرهنگسرای خاوران

نمایش مرثیه غیرت کاری گروهی از گروه فرهنگی هنری نینوا که تمام عوامل آن از نویسنده، کارگردان، بازیگران و عوامل فنی همگی از دل بچه‌های مسجد بیرون آمده است به تهیه‌کنندگی سعید محمدی به مناسبت ایام فاطیمه و روز ۱۷ دی ماه به عنوان سالروز کشف حجاب رضاخانی همه روزه ساعت ۱۹ در سالن شهید مطهری فرهنگسرای خاوران به استقبال مخاطبان می‌رود.

محمدی درباره دلیل اجرای مجدد نمایش مرثیه غیرت که پیش از این اجراهای متعدد و موفقی را در مساجد و دیگر سالن‌های تئاتری پایتخت پشت سر گذاشته است گفته: معتقدم تا امروز کمتر کار فرهنگی موثری درباره حجاب انجام شده است. از همین رو تصمیم به اجرای مجدد این نمایش که اثری با موضوع حجاب و عفاف گرفتیم.

نمایش مرثیه غیرت؛ در بازه زمانی ایام کشف حجاب رضاخانی رخ می‌دهد و داستان چند جوان لوطی‌منش تهرانی است که دستور کشف حجاب از سوی شهربانی به آنها داده می‌شود اما در این مسیر این جوانان با خوش غیرتی که از خود نشان می‌دهند در مسیر هدایت قرار می‌گیرند. همچنین از دل این داستان فلاش‌بکی به اعماق تاریخ می‌زنیم و ماجرای شمعون یهودی و مسلمان شدن ۸۰ نفر از یهودیان توسط نور چادر حضرت زهرا (س) به نمایش گذاشته می‌شود

https://dailybulletin.ir/08/01/2022/%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%db%b7%db%b3-%d9%86%d9%85/