و جلال…

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار ایرنا، جلال پیشواییان، برعکس باطن باصفایش، چهره خشنی داشت و ویژگی‌هایی که سزار لمبروزو، جرم شناس ایتالیایی از یک بزه کار ارائه داده، را می‌شد در او مجسم کرد. هیکل چهارشانه، چانه قوی، مو و ابروهای پرپشت و در هم کشیده، چشمان حریص و بینی شکسته ظرفیتی بی‌مانند برای جلال پیشواییان دست و پا کرده بود که به مدد آنها جایی یگانه برای خود در سینما دست و پا کند.

جلال پیشواییان فعالیت در سینما را از سال ۱۳۴۰ با فیلم دختری فریاد می کشد آغاز کرد اما حضور در فیلم سینمایی تاریخ ساز قیصر، به کارگردانی مسعود کیمیایی و ایفای نقش منصور آب منگل، موفقیت فراوانی را برای او رقم زد و سرنوشت او را در سینما تغییر داد.

از قیصر به بعد بود که جلال پیشواییان شد «جلال» و در تیتراژ آغازین فیلم های که بازی داشت، عبارت «و جلال» تضمینی برای کشاندن طیف وسیعی از مخاطبان و علاقه مندان فیلم فارسی به سالن های سینما شد.

جلال پیشواییان در بیش از ۹۰ فیلم سینمایی ایفای نقش کرده و طی مدت فعالیت خود با کارگردانان صاحب سبک از جمله مسعود کیمیایی، علی حاتمی، فریدون گله، کامران قدکچیان، امیر نادری و حمید نعمت الله همکاری داشته است.

بیشترین همکاری سینمایی جلال پیشواییان با مسعود کیمیایی رقم خورده که ماحصل این همکاری فیلم های بیگانه بیا، قیصر، رضا موتوری، بلوچ، خاک، خط قرمز، تیغ و ابریشم، تجارت، و ضیافت است.

جلال پیشواییان هنگام مرگ ۹۱ سال داشت.

بدون شک ظهور و بروز «قهرمان» و «ضدقهرمان» در دوره ای از سینمایی ایران وقتی جلوه بیشتری می یافت که «جلال» در مقابل آنها ایستاده بود.

و جلال…