کودکان ایرانی در جمع برگزیدگان مسابقه جهانی «قصه‌گویی» هند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این مسابقه رها طاهری عضو مرکز فرهنگی هنری شماره یک کانون تاکستان استان قزوین در مرحله نیمه‌نهایی قصه بر بال سیمرغ، به نویسندگی پاییزه طاهری را اجرا کرد و در مرحله نهایی با قصه اندازه دنیا بر اساس کتابی از شکوه قاسم‌نیا در رده سنی ۱۳ تا ۱۵ سال مقام اول را به‌دست آورد.

پیش از این رها طاهری، در بخش قصه‌های ۹۰ ثانیه‌ای بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون نیز برگزیده شده بود.

همچنین نورا محکم‌کار، عضو مرکز فرهنگی ‌هنری شماره ۴۳ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران در مرحله نیمه‌نهایی با قصه خوان اول شاهنامه در این مسابقه شرکت کرد و در مرحله نهایی با قصه لونای کلمه جمع کن موفق به کسب عنوان دوم بخش بین‌الملل در گروه سنی ۸ تا ۱۲ سال شد.

حامد رحمانی و پیمان ابراهیمی به ترتیب ترجمه قصه‌های این دو قصه‌گوی نوجوان را برعهده داشتند.

 به دنبال همه‌گیری بیماری کرونا و برگزار نشدن مسابقه جهانی «قصه‌گویی» در سال گذشته، مسابقه قهرمانی «قصه‌گویی» جهان برای اولین‌بار به صورت مجازی برگزار و زبان فارسی نیز در زبان‌های مورد پذیرش این مسابقه گنجانده شد.

مسابقه جهانی «قصه‌گویی» به میزبانی کشور هند برگزار شد و ۵۲۰۰ شرکت‌کننده از ۱۳۰ کشور جهان به رقابت پرداختند. همچنین در این مسابقات محدودیت سنی وجود نداشت و قصه‌گویان غیرحرفه‌ای از ۳ تا ۱۸ سال و قصه‌گویان حرفه‌ای بزرگسال توانستند در ۶ رده مختلف به رقابت بپردازند.

در این مسابقات بیش از ۱۰۰ داور در مرحله نیمه‌نهایی و ده‌ها داور از جمله علی کاشفی‌خوانساری نویسنده کودک و نوجوان به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در بخش داوران مرحله نهایی حضور داشتند.

مراسم پایانی مسابقات قهرمانی قصه‌گویی جهان، پنجم و ششم دی ۱۴۰۰ به میزبانی کشور هند برگزار شد.

کودکان ایرانی در جمع برگزیدگان مسابقه جهانی «قصه‌گویی» هند

ثبت‌نام کارگاه‌های مجازی فصل زمستان کانون از ۱۳ دی

مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از آغاز ثبت‌نام دوره‌های مجازی فصل زمستان از ۱۳ دی ۱۴۰۰ خبر داد.

 افسون امینی، با بیان اینکه کودکان و نوجوان علاقه‌مند سراسر کشور می‌توانند در کارگاه‌های فرهنگی، هنری، ادبی، علمی، مهارت‌های زندگی، سواد اقتصادی و… کانون ثبت‌نام کنند گفت: ۱۳ تا ۱۹ دی فرصتی است که برای  ثبت‌نام در این کارگاه‌ها تعیین شده است.
وی افزود:  کودکان و نوجوانان می‌توانند ضمن حضور در دوره‌های ملی و استانی در کارگاه‌های دیگر استان‌های کشور هم شرکت کنند. کارگاه‌های کانون در بازه زمانی ۲۰ دی تا ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.
علاقه‌مندان از روز ۱۳ تا ۱۹ دی فرصت دارند با مراجعه به پایگاه مجازی کانون ضمن عضویت در کانون از آموزش‌های مجازی آن بهره ببرند.

برگزیدگان دومین مهرواره «داستان» آفرینش کانون معرفی شدند

دومین مهرواره داستان آفرینش که در مهر ۱۴۰۰ با انتشار فراخوان سراسری کار خود را آغاز کرده بود، در اولین روزهای زمستان با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

 در پایان دو مرحله داوری و از میان ۵۴۴ اثر رسیده از سوی ۴۲۵ شرکت‌کننده از سراسر کشور، ۹۳ نفر از اعضای انجمن‌های نویسندگان نوجوان کانون به عنوان نفرات برگزیده این رویداد کشوری معرفی شدند. از این تعداد، آثار ۲۱ نفر نیز در بخش ویژه طنز در فهرست برگزیدگان قرار گرفت.

اعضای هیات انتخاب آثار در مرحله اول متشکل از عالمه میرشفیعی، سمیه آورند، عزت صدیقی‌لویه، بتول پورشیخ، زهرا غلامی و حسین قربان‌زاده، همگی از کارشناسان و مربیان داستان‌نویس کانون استان‌ها بودند.

در مرحله پایانی نیز مژگان بابامرندی، فرزانه رحمانی و عباس قدیرمحسنی؛ سه نفر از اهالی قلم و نویسندگان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کار انتخاب نهایی آثار و برگزیدگان را انجام دادند.

 به دلیل تداوم شیوع بیماری کرونا شرایط برگزاری مهرواره به شکل حضوری و مراسم پایانی همچنان فراهم نیست. اما با ارسال هدایای فرهنگی و لوح سپاس از برگزیدگان قدردانی می‌شود.

همچنین همانند سومین مهرواره شعر آفرینش، در بخش جنبی دومین مهرواره داستان آفرینش نیز سه کارگاه تخصصی نقد داستان به صورت مجازی برای برگزیدگان این رویداد برگزار خواهد شد.

اسامی برگزیدگان دومین مهرواره داستان آفرینش

کودکان ایرانی در جمع برگزیدگان مسابقه جهانی «قصه‌گویی» هند