تصمیمات IOC برای المپیک های آینده و نیاز به تغییر نگاه به ورزش

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مرادی کارشناس حوزه مدیریت ورزش در یادداشتی به اهمیت مهندسی مجدد و نگاه جدید به رشته های ورزشی فعال در کشورمان پرداخته است. در این یادداشت به تصمیمات جدید کمیته بین المللی اشاره و بر اهمیت برنامه ریزی و نگاه بلندمدت در حوزه ورزش تاکید شده است.

در این یادداشت آمده است: « در خبرها آمده بود کمیته بین‌المللی المپیک سه رشته را از لیست رشته های تضمین شده برای بازی های المپیک ۲۰۲۸ لس آنجلس خارج کرده است.

با بررسی اسامی این سه رشته و نگاهی به سوابق موجود و تصمیمات کمیته بین المللی المپیک در یک دهه گذشته به این نکته پی می‌بریم که نوع نگاه در بالاترین ساختار ورزش جهان در حال تغییر می‌باشد و تمرکز این سازمان بزرگ جهانی با شیبی ملایم از رشته های سنتی به سمت رشته های مدرن و مهیج در حال تغییر می‌باشد.

در آخرین جلسه هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک، سه رشته به لیست رشته های تضمین شده در بازی های المپیک ۲۰۲۸ لس آنجلس وارد و سه رشته از این لیست خارج شدند.

بنا بر اعلام ioc رشته های اسکیت بورد، موج سواری و ورزش‌های صعودی قرار است به برنامه اصلی المپیک ۲۰۲۸ لس آنجلس اضافه شوند اما بوکس، وزنه برداری و پنج گانه مدرن از لیست ورزش های تضمین شده برای بازی ها حذف شده اند تا طی ماه های آینده راجع به آنها تصمیم گیری شود.

این تحلیل زمانی به واقعیت نزدیک تر به نظر می‌رسد که نوع تصمیمات کمیته اجرایی ioc در چند سال گذشته نیز بر همین اساس و مبنا شکل گرفته است

تذکرات متعدد به فدراسیون های بین المللی رشته های سنتی و قدیمی در کنار حمایت از رشته هایی همچون برکینگ و پارکور که در نهایت منجر به المپیکی شدن برکینگ و ورود این رشته به المپیک پاریس شد نشان از مدل حکمرانی جدید و متفاوت در عرصه بین المللی ورزش و در رأس آن کمیته بین المللی المپیک دارد…

بخواهیم‌ یا نخواهیم مسیر ورزش قهرمانی در دنیا در حال تغییرات جدی می‌باشد و در چشم بر هم زدنی این سالها نیز سپری می‌شوند و شاهد پوست اندازی رشته های المپیکی خواهیم بود.

موفقیت در عرصه بین المللی ورزش و رویدادهای بزرگ ورزشی برنامه های بلندمدت را طلب می‌کند. برنامه هایی که شاید در سال های اخیر به آن کم توجه بوده ایم و امروز تاوان آن را می‌دهیم! به نظر می‌رسد تا دیر نشده باید فکری نو در اندازیم و چاره ای کارآمد بیندیشیم.

تمرکز بر تعداد محدودی از رشته ها به منظور افتخارآفرینی در رویدادهای معتبر بین المللی و به اهتزاز درآوردن پرچم‌سه رنگ کشورمان دیر یا زود بازخورد تصمیمات اشتباه مان را به ما ارائه خواهد داد. همانطور که تاکنون نیز اینچنین بوده است.

پر واضح است که نیاز به سازماندهی جدیدی در این خصوص احساس می‌شود. برنامه ریزی به منظور حمایت از رشته هایی همچون پارکور، اسکیت بورد و سایر رشته های مدرن و مهیج؛ شاید در قالب کمیته ای تحت عنوان : کمیته رشته های مستعد!

تصمیمات IOC برای المپیک های آینده و نیاز به تغییر نگاه به ورزش