طارمی سوژه داغ رسانه های آمریکایی‌

مشرق نیوز :

به گزارش مشرق، مهدی طارمی مهاجم گلزن تیم ملی فوتبال کشورمان و عضو باشگاه پورتو این روزها مورد توجه رسانه های آمریکا به دلیل همگروهی یوزها با آمریکا در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قرار گرفته است.

این بار سایت «ghost.bets» آمریکا در گزارشی مفصل به معرفی و سیر پیشرفت طارمی در مسیر فوتبالی اش پرداخت و نوشت:  مهدی طارمی اهل بوشهر در ایران است. این بازیکن ۲۹ ساله متولد ۱۸ جولای ۱۹۹۲، قد ۱.۸۷ متری دارد و در پست مهاجم برای پورتو (باشگاه لیگ برتر پرتغال) و تیم ملی ایران بازی می کند.

*طارمی و مسیر فوتبالی اش در ایران

مهاجم پورتو از هشت سالگی و با تیم فوتبال نوجوانان زادگاهش شاهین بوشهر و زیر نظر پدرش علیرضا طارمی فوتبال خود را آغاز کرد. او در آن زمان  در مسابقات دانشجویان جهان با پیراهن تیم ملی ایران در تورنمنت ترکیه شرکت کرد.

طارمی سوژه داغ رسانه های آمریکایی‌

او از سال ۱۳۸۹ هجری شمسی تا ۱۳۹۲ در شاهین بوشهر ماند و ۷ بازی برای این تیم انجام داد و در هر بازی یک گل به ثمر رساند. در فصل ۳-۱۳۹۲ به تیم ایرانجوان پیوست و با به ثمر رساندن ۱۲ گل در ۲۲ بازی به عنوان دومین گلزن لیگ آزادگان شناخته شد.

طارمی پس از عملکرد فوق العاده خود در لیگ آزادگان، پیشنهادهایی برای حضور در تیم های مطرح کشور دریافت کرد، اما باشگاه پرسپولیس موفق شد برای بازه زمانی ۱۳۹۳ تا خرداد ۱۳۹۵ قراردادی دو ساله با این مهاجم ایرانی امضا کند.

فصل ۱۵-۲۰۱۴ همچنان یک بازیکن نمونه بود و همیشه گل های زیادی برای تیم به ثمر می رساند و پاس گل های تعیین کننده ای در زمین می داد. تدبیر او باعث شد تا عنوان بهترین مهاجم چهاردهمین دوره لیگ حرفه ای خلیج فارس (لیگ حرفه ای ایران) به ارمغان آورد.

 او در آگوست ۲۰۱۵ از سوی هواداران به عنوان بازیکن ماه در برنامه تلویزیونی ایران انتخاب شد. او در آذرماه ۱۳۹۴ دو گلی را به ثمر رساند که باعث پیروزی پرسپولیس مقابل راه آهن شد. طارمی در نیمه اول قهرمانی پیش از این با زدن ۹ گل در ۱۲ مسابقه، بهترین گلزن محسوب می شد.

پرسپولیس در فروردین ۱۳۹۵ با دو گلی که طارمی مقابل سیاه جامگان به ثمر رساند با نتیجه ۳ بر ۲ به پیروزی رسید و در رده سوم مسابقات باقی ماند.

طارمی سوژه داغ رسانه های آمریکایی‌

او همچنان بهترین گلزن لیگ باقی ماند و فصل را با ۱۶ گل به پایان رساند. اما حتی با تمام تلاش ها و عملکرد خوب در باشگاه، پرسپولیس نتوانست عنوان قهرمانی را کسب کند.

بازیکن ایرانی برای فصل ۶-۱۳۹۵ به فکر تمدید نکردن قراردادش و رفتن به یک تیم اروپایی بود اما در نهایت دو سال دیگر با پرسپولیس تمدید کرد که باعث اختلاف قراردادی بین دو تیم شد.

در آن زمان طارمی با زدن ۱۸ گل برای دومین فصل متوالی آقای گل شد و حتی به این تیم کمک کرد تا به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۷ صعود کند.

طارمی در حالیکه فصل ۱۸-۲۰۱۷ ادامه داشت، پس از انصراف از رفتن به این تیم ترکیه و تمدید قرارداد با تیم ایرانی برای فصل ۶-۱۳۹۵، باعث درگیری تیم چایکور ریزه اسپور ترکیه با پرسپولیس شد.

در این اختلاف فیفا به نفع چایکور ریزه اسپور ترکیه رای داد و طارمی را چهار ماه محروم و پرسپولیس را نیز مجازات کرد که در دو پنجره نقل و انتقالات بعدی (دوره ای که تیم ها برای تعویض و تعدیل در ترکیب استفاده می کردند) از جذب بازیکن محروم شود.

*دوران خارج از تیم های ایرانی، اولین حضور در باشگاه های پرتغالی

این بازیکن ایرانی در ژانویه ۲۰۱۸ قراردادی یک و نیم ساله با باشگاه الغرافه قطر امضا کرد. اولین گل او برای این تیم در لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۸ مقابل الجزیره امارات بود و در مسابقات بعدی گلزنی کرد.

در ژوئیه ۲۰۱۹، او برای اولین بار برای باشگاه ریو آوه پرتغال که با قراردادی دوساله پیوسته بود، بازی کرد. او در اولین بازی خود در لیگ پرتغال سه گل به سی دی آوس زد و هواداران و مطبوعات را هیجان زده کرد. اولین فصل حضور او در تیم پرتغالی با ۱۸ گل به پایان رسید.

طارمی سوژه داغ رسانه های آمریکایی‌

برای فصل ۲۰۲۰-۲۱، طارمی قراردادی ۴ ساله با باشگاه پورتو امضا کرد و اولین مدال اروپایی خود را با قهرمانی در چهل و دومین دوره سوپرکاپ پرتغال بدست آورد.

او در فوریه ۲۰۲۱ اولین ایرانی بود که در اولین دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کرد. در ماه آوریل، او در مرحله یک چهارم نهایی مقابل چلسی یک گل با ضربه قیچی برگردان به ثمر رساند که توسط هواداران به عنوان بهترین گل فصل در لیگ قهرمانان اروپا انتخاب شد و حتی با تقریبا ۳۰ درصد از امتیازات، جایزه “گل فصل یوفا” را بدست آورد.

فصل اول حضور طارمی در پورتو نمی توانست بهتر از این باشد و با ۱۶ گل زده و ۱۱ پاس گل به پایان رسید.

*طارمی و تیم ملی ایران

طارمی بازیکن تیم ملی ایران در رده های زیر ۲۰ و زیر ۲۳ سال بود. او در سال ۲۰۱۵ اولین بازی خود را برای تیم بزرگسالان در بازی دوستانه مقابل ازبکستان انجام داد و در مسابقات مقدماتی جام جهانی در ژوئن ۲۰۱۵ مقابل ترکمنستان شرکت کرد.

طارمی سوژه داغ رسانه های آمریکایی‌

او در مرحله نهایی مقدماتی تک گل ایران مقابل قطر را به ثمر رساند و در ژوئن برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دعوت شد. طارمی با گلزنی های فراوان و پاس گل های تعیین کننده در زمین، تاکنون عناوین زیادی کسب کرده و قصد توقف ندارد.

جدیدترین عناوین عبارتند از: مهاجم ماه لیگ برتر پرتغال (فوریه ۲۰۲۱)،  بازیکن ماه لیگ پرتغال(ژانویه ۲۰۲۱)؛ بازیکن ماه SJPF (ژانویه ۲۰۲۱) و “گل فصل”  لیگ قهرمانان اروپا (فصل ۲۰۲۰-۲۱).

طارمی سوژه داغ رسانه های آمریکایی‌